Za týden přibylo 50 potvrzených případů onemocnění covidem-19,  nejvíc na Liberecku a Semilsku

31. 07. 2020 | 12:47

V Libereckém kraji přibylo za poslední týden 50 nově potvrzených případů onemocnění covidem-19. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví (MZCR). Od začátku pandemie odhalily testy v kraji 416 nakažených, většina z nich se už z nemoci vyléčila. Podle informací z krajské hygienické stanice přibylo nejvíc nakažených na Liberecku a Semilsku. V kraji je aktuálně 138 nemocných, dalších 224 lidí je v karanténě.

covid test-tube-5065425 1280
Ilustrační foto

Zatímco v minulém týdnu většina nově nakažených souvisela s ohnisky na Jablonecku, v tomto týdnu odhalily testy nové ohnisko v jednom z výrobních podniků na Liberecku. "Toto ohnisko nemá návaznost ani územní ani epidemiologickou na ohnisko v průmyslové zóně v Liberci, je to mimo Liberec," řekl ČTK ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. Drtivá většina pozitivních je podle něj v této firmě mezi zahraničními pracovníky, kteří nebydlí na ubytovně, ale v několika bytech.

V Libereckém kraji musí lidé od minulého pátku znovu nosit roušky ve všech zdravotnických zařízeních, musí je mít i při návštěvě praktického lékaře nebo nákupu v lékárně. Povinné jsou roušky ve vybraných sociálních zařízeních a musí je mít i pracovníci v terénních službách. Už od začátku července platí zákazy návštěv v nemocnicích. "Situace v kraji je klidná, hygiena zvládá vyhodnocovat ohniska, testovat i vyhledávat všechny kontakty. Nehrozí nám nějaký nekontrolovaný komunitní přenos, a proto jsme se rozhodli, že nebudeme zavádět žádná nová opatření," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Od minulého pátku nařídili hygienici a praktičtí lékaři v kraji testování více než 1110 lidí, od začátku pandemie v kraji testováním prošlo 14.661 lidí. Kapacita odběrových míst je podle Půty dostatečná. Nemocnice, odběrová sanitka a zdravotní ústav jsou denně schopny v případě potřeby udělat až 650 odběrů, zatím se jich dělá zhruba třetina. Stále tak fungují odběrová místa v liberecké a jablonecké nemocnici. Samoplátci se mohou nechat po objednání testovat v Liberci. Podle Půty tam týdně pudělají kolem 60 takových odběrů, a není proto třeba přidávat další místo.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace