Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zaměstnavatelé v kraji mají zájem dát práci uprchlíkům z Ukrajiny, stovky volných míst jsou vhodné i pro cizince

08. 03. 2022 | 15:21

Zaměstnavatelé v Libereckém kraji mají zájem dát práci uprchlíkům, firmy aktuálně nabízejí stovky volných pracovních míst vhodných i pro cizince, zjistila ČTK. Třeba Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) už pomohl s dopravou a ubytováním 11 uprchlíkům z válkou zmítané Ukrajiny a na další pětičlennou rodinu z Charkova ještě čeká. Jednomu z ubytovaných uprchlíků už podnik také nabídl práci. Nastoupit by měl jako řidič MHD, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Martina Poršová.

autobus dpml 20201201 083936
Foto: LB

"Jako řidič autobusu několik let pracuje, česky se učí. Ke splnění zákonných požadavků je nutné, aby absolvoval kurz k získání profesní způsobilosti řidiče, který se vyučuje v českém jazyce, v jeho případě bude mít k dispozici tlumočníka, který je současně naším řidičem. Pro samotnou práci řidiče autobusu pak ale bude nutností, aby se domluvil česky," doplnila mluvčí DPMLJ. Ukrajinec podle ní nebude jediným cizincem v podniku.

"Dlouhodobě pracujeme se zahraničními zaměstnanci - z Ukrajiny, Polska, Bulharska, Moldavska, Itálie a Německa. Na základě této zkušenosti můžeme nabízet pracovní pozice řidičů i dalším zájemcům z Ukrajiny. Z ostatních pozic si dovedeme představit kvalifikované dělníky – elektromechaniky, obráběče kovů nebo zámečníky. Bude ale nutné, aby se alespoň v základních věcech dokázali domluvit česky," dodala Poršová.

O uprchlíky z Ukrajiny mají zájem například i v nemocnicích, podle mluvčí Nemocnice s poliklinikou v České Lípě Andrey Beranové mají v tuto chvíli už domluveno značné množství pracovních pohovorů s ukrajinskými uprchlíky. "A vyvíjíme další aktivity směřující k jejich úspěšným náborům. Některé osoby, v závislosti na kvalifikaci, jsme schopni zaměstnat okamžitě," řekla dnes ČTK. Úzce podle Beranové spolupracují s českolipským úřadem práce.

Až desítku lidí by mohli do práce přijmout například ve společnosti MMN, která provozuje nemocnice v Jilemnici a Semilech. "Nemůžeme je ale hned zaměstnat jako zdravotníky, i kdyby to byli zdravotníci. Můžeme je zaměstnat jako dělníky ve zdravotnictví, tedy na nižší zdravotnické profese," řekl ČTK ředitel Jiří Kalenský. K zařazení mezi zdravotníky je podle něj potřeba absolvovat zkoušky. "Musí si dodělat jazykovou zkoušku, rozdílové zkoušky, což už máme vyzkoušeno, jak tady pracují ukrajinské sestřičky. Zkušenost je taková, že toto absolvují během roku až roku a půl," dodal.

Zaměstnavatelé v Libereckém kraji mají s Ukrajinci velké zkušenosti, po Polácích, kteří ale většinou do práce dojíždějí z Polska, jsou nejpočetnější skupinou cizinců. K 31. lednu 2022 mělo podle informací ministerstva vnitra (MV) v kraji trvalý či přechodný pobyt 8313 Ukrajinců, zhruba 60 procent z nich na Liberecku. Od otevření asistenčního uprchlického centra minulé úterý se v kraji přihlásilo přes 2400 Ukrajinců. "Za pondělí jich bylo 665, což je zatím nejvíc za jediný den," řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.

čtk