Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zvýšený záchyt v kraji je daný tím, že provádí diskriminační PCR u všech pozitivních vzorků

24. 06. 2021 | 15:05

AKTUALIZOVÁNO: Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická. V České televizi to dnes uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. K pátku minulého týdne laboratoře evidovaly 30 případů varianty, vyplývá z hlášení na stránkách SZÚ.

covidArmadaFBačr1
archivní foto

Metodou sekvenace bylo podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci potvrzeno 54 případů delta mutace u osob s bydlištěm v Libereckém kraji, aktivních případů je do deseti. "Nemáme žádné ohnisko s výskytem mutace delta. Evidujeme pouze jednotlivé případy varianty delta od již vyhledaných pozitivních osob," uvedla pro ČTK krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Liberecký krajský hygienik Vladimír Valenta dnes v tiskové zprávě uvedl, že zvýšený záchyt v Libereckém kraji je daný tím, že jako jediní v zemi už řadu týdnů provádí takzvané diskriminační PCR u všech pozitivních vzorků. Podle Valenty je motivovala snaha co nejdříve podchytit nebezpečnou mutaci, lokalizovat a přijímat opatření. "Diskriminační PCR je totiž hotové v řádu hodin a vyslovení podezření na novou mutaci, které je jeho výsledkem, nám pro přijetí opatření stačí. Nejdůležitější v epidemiologii totiž je, jednat co nejrychleji. Dokončit vyšetření podrobnou sekvenací za několik dnů už pak není problém," uvedl Valenta. Ostatní kraje podle něj k tomu budou přistupovat až nyní.

Od konce dubna bylo metodou diskriminačního PCR v Krajské nemocnici Liberec vyšetřeno skoro 400 vzorků. "Z nich k následné sekvenaci – tedy k ověření podezření na jiné varianty než běžně cirkulující – byla odeslána zhruba polovina," dodala Balašová.

V poslední vlně SZÚ sekvenoval 179 vzorků z celé země. Pozitivních na variantu delta bylo 49 z nich. Jiřincová ale zdůraznila, že nešlo o reprezentativní vzorek, takže výsledek nelze vztáhnout na celou populaci. Vzorky, které sekvenací prošly, byly totiž předem vybrány jako podezřelé.

Mutace delta nového koronaviru testy odhalily ve vzorcích z více krajů, uvedla Jiřincová. Nejvýraznější ohnisko je v Libereckém kraji. Podezření, že v něm nastalo komunitní šíření, ale může potvrdit pouze epidemiolog.

"Rozhodně můžeme čekat, že dříve či později dojde k rozšíření varianty delta," je přesvědčena Jiřincová. Nepovažuje to ale za důvod k panice. S šířením nakažlivější mutace podle ní zatím není spojený výrazný nárůst počtu hospitalizovaných, jako tomu bylo u původní varianty koronaviru.

Šíření nových variant považuje vedoucí Národní referenční laboratoře za důvod ke zvýšené opatrnosti a pečlivému sledování vývoje. Lidé by podle ní měli nadále dodržovat protiepidemická opatření.

Novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se od loňského března v Česku prokazatelně nakazilo skoro 1,67 milionu lidí, z nichž 30.291 zemřelo.

V Praze počty nově odhalených případů od poloviny minulého týdne pozvolna stoupají. Pražští hygienici aktuální stav epidemie sledují se znepokojením a apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, vzájemných odstupů ve vzdálenosti alespoň dvou metrů a co nejčastějšího mytí nebo dezinfekce rukou. Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu a u dosud neočkovaných lidí je rovněž důležité pravidelné testování.

čtk