Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Daleké rozhledy Českého ráje jsou v brožuře řazeny abecedně. Představuje 14 známých rozhleden

27.11.2022 | 5:54

Sdružení Český ráj vydalo na podzim novou tiskovinu – Rozhledny a vyhlídky Českého ráje. Materiál stručně představuje 14 známých rozhleden z celého regionu a zmiňuje také skalní vyhlídky, hradní a zámecké vyhlídky z ochozů či věží a nevynechá ani místa dalekých rozhledů.
 

Vrch Vyskeř
Vrch Vyskeř, foto: Pavel Charousek

„Na základě naší spolupráce s informačními centry a jejich podnětů jsme se rozhodli zpracovat brožurku s přehledem rozhleden. Tyto jsou v materiálu řazeny v abecedním pořadí a doplněny fotografiemi od známých autorů,“ uvedla Lucie Podařilová ze Sdružení Český ráj.

Rozhledna Tábor. Foto: Pavel Charousek V brožurce tak má své místo nejznámější rozhledna Kozákov, nejnižší rozhledna Járy Cimrmana či krásná cihlová rozhledna na pomezí Českého ráje a Jizerských hor - Kopanina.

Každé rozhledně jsou v tiskovině věnovány dvě strany, celostránkovou fotografii doplňuje stručný text s informacemi o objektu, legenda k danému místu, jako například jsou otevírací doba, vstupné či možnost občerstvení. „Vybírali jsme převážně z nových fotografií pořizovaných ze vzduchu ať už profesionálními drony či z balonu. Zařadili jsme také fotky výhledů z rozhleden, ale i ty klasické ze země,“ doplnila Lucie Podařilová.

Ve stručném přehledu brožura uvádí hradní a zámecké vyhlídky jako jsou například výhledy z hradů Trosky, Frýdštejn nebo Kumburk a ze zámků Hrubá Skála a Humprecht. Skalních vyhlídek je v Českém ráji a zdejších skalních městech mnoho, za zmínku stojí jistě vyhlídka Zahrádka na Maloskalsku či samostatné skalní vyhlídky Hlavatice či Krkavčí skála. Mezi místa dalekého rozhledu a dominantní kopce v regionu patří kromě Kozákova také Vyskeř, Zebín a vrch Mužský. Zmínit musíme i unikátní věžový vodojem v Ohrazenicích u Turnova, který se veřejnosti otevírá pouze pár dní v roce.  

Brožura byla vydána v nákladu pět tisíc výtisků a je návštěvníkům k dispozici zdarma v informačních centrech nebo také ke stažení na https: www.cesky-raj.info/cs/o-regionu/propagacni-materialy.

TZ/Pavel Charousek