Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hvězdně obsazený film Poslední závod se chystá do kin. Ve skutečném příběhu Hanče, Vrbaty a Ratha si zahrála i Eva Samková

08. 02. 2022 | 5:00

Ambiciózní film Poslední závod se chce postavit po bok filmům Zátopek nebo Fair Play. Tyto tři snímky spojuje téma sportu a vyprávění příběhu, který se skutečně stal. Snímek Poslední závod vtrhne do kin koncem března a snaží se věrohodně převyprávět poslední minuty života dvou kamarádů Hanče a Vrbaty, kteří tragicky zahynuli 13. března 1913 během mezinárodního lyžařského závodu.

Poslední závod závěr natáčení foto nikolas tušl (8) nahled
Foto z natáčení Posledního závodu Nikolas Tušl. Osoby a obsazení: Kryštof Hádek (Bohumil Hanč), Marek Adamczyk (Emerich Rath), Vladimír Pokorný (Vrbata).

Hanč, Vrbata a Emerich Rath pojedou na dobových lyžích v sobotu 12. 2. 2022 na Jizerské 50!

Stopu okusí Herci Kryštof Hádek (Bohumil Hanč), Marek Adamczyk (Emerich Rath), Vladimír Pokorný (Vrbata).

Příběh Hanče a Vrbaty je notoricky známý, vždyť mohyla obou pánů se tyčí na Zlatém Návrší nedaleko Špindlerova Mlýna. Bohumil Hanč byl na začátku 20. století nejlepším českým běžkařem, který vynikal ve sportu, který v té době byl ještě v plenkách. Svůj první titul získal v roce 1907 při závodě na 50 kilometrů.

Film Poslední závod se ale zabývá pouze událostmi závodu, který se dvojici kamarádů stal osudným. Hanče, který manželce slíbil, že už nebude závodit, chtěl naposledy uspět a na trať pozval i svého kamaráda z armády Vrbatu, který měl být svědkem jeho triumfu.

Oficiální foto distributora filmu.

Závod trval teprve dvě hodiny, kdy se slunečné počasí pokazilo a nad horami začalo silné sněžení a vichřice. Postupně všichni závodníci vzdali, kromě Hanče. Ten v závodě pokračoval dál, i když viditelnost byla téměř nulová a teplota neustále klesala. Největší Hančův soupeř Němec Rath se snažil svého soka nalézt, ale trvalo dlouhé minuty, než opravdu kolegu nedaleko Zlatého návrší našel. I když se podařilo promrzlého českého lyžaře dopravit na saních do Labské boudy, pokusy o jeho oživení byly marné. Bohumil Hanč zemřel na selhání srdce.

V horské chalupě.

Mezitím po svém kamarádovi pátral také Václav Vrbata. Kromě Hančových lyží nenašel v hustém sněžení žádné stopy po přítomnosti přítele. Za svojí statečnost a odvahu zaplatil daň nejvyšší a při pokusu zachránit kamaráda sám umrzl.

Připomínka posledního závodu "Synů hor".

Nový český film jde po stopách této tragédie. Samotné natáčení probíhalo na autentických místech, kde se závod odehrával. Namátkou Labská bouda, Medvědí bouda nebo Jizerka se staly kulisami snímku, který natočil režisér Tomáš Hodan. I podmínky během natáčení byly správně vysokohorské, takže se herci na vlastní kůži přesvědčili, jak nevyzpytatelné dokáží Krkonoše být.

Všichni herci - borci pohromadě.

“Všichni tvůrci, herečky, herci a celý štáb podali při natáčení úžasný profesionální výkon v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš. Na to, jak jsme i 12 hodin stáli ve vichřici v -10°C, budu vzpomínat celý život,” řekl k průběhu natáčení producent filmu Ondřej Beránek. Do natáčení se zapojili také místní obyvatelé Krkonoš.

Obsazení filmu Poslední závod je prvotřídní. Bohumila Hanče ztvárnil Kryštof Hádek. Další historické postavy si zahráli Oldřich Kaiser, Judit Bardos, Jaroslav Plesl nebo Marek Adamczyk. Velkým lákadlem pro milovníky zimních sportů může být obsazení úspěšné české snowboardistky Evy Samkové.

Eva Samková.

Poslední závod není prvním zpracováním příběhu Hanče a Vrbaty. Pamětníci české předrevoluční kinematografie jistě pamatují film Synové hor. V tomto filmu z roku 1956 o krkonošské lyžařské tragédii si malou roli hajného zahrál právě universální sportovec s působivým životopisem Emerich Rath, píše wikipedie.

Moderní převyprávění tragické události z 13. března 1913 přijde do kin 24. března. Komu nestačí pohodlná sedačka a velké plátno v kině, může po stopách dvou velkých českých kamarádů, kteří prohráli boj o život s nevyzpytatelnou přírodou, vyrazit na hřebeny Krkonoš. Mohyla obou mužů se nachází na Zlatém Návrší a Hančův pomník mezi Vrbatovou a Labskou boudou.

Tragický závod připomíná mohyla v Krkonoších.

Text + foto Lux a Nikolas Tušl a Marek Novotný (pro oficiálního distributora filmu)

Upoutávku se záběry z filmu Poslední závod zveřejnili jeho tvůrci v den výročí narození B. Hanče

19. listopadu 1886 se narodil Bohumil Hanč. Tragicky zahynul o 27 let později spolu s Václavem Vrbatou během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš a z jejich příběhu se stala legenda. Právě v den výročí Hančova narození, v listopadu 2021, tvůrci zveřejnili první teaser (upoutávka na film) se záběry z nového snímku Poslední závod, který vypráví o tomto dramatu. Film režiséra a scenáristy Tomáše Hodana ukáže, co se tehdy opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava pražského Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit.

Režisér Tomáš Hodan a producent filmu Ondřej Beránek.

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec (v pozdějším věku Ratha hraje Oldřich Kaiser).

Oficiální text distributora filmu