Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jubilejní ročník semilského filmového festivalu Fokus Fest se ponese v duchu retro

21. 05. 2024 | 10:18

Letošní ročník filmového festivalu Fokus Fest se místo tradičního termínu na konci babího léta odehraje již před prvním letním víkendem, a to v týdnu od 11. do 16. června 2024.

retro semily
S ohledem na tradiční letní víkend bude v průběhu Fokus Festu zahájena i sezóna letního kina v Semilech, a to uvedením slavného filmu Starci na chmelu.

Oproti předchozím ročníkům organizátoři vsadili hlavně na archivní české filmy. V letošním roce si totiž připomínáme rok české hudby a zároveň stoleté výročí narození semilského rodáka a významného skladatele filmové hudby Jiřího Bažanta. Filmy tak bude uvádět například jeho synovec a člen Spolu rodáků a přátel Semil sportovní redaktor Jakub Bažant, nebo největší český filmový sběratel a anonymní archivář pan Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem.

"Veškeré tradiční sekce Fokus Festu zůstanou zachovány," přibližuje záměr organizátorů Mgr. Ondřej Šír. "Tak jako jsme v loňském roce uvedli filmový pás ze sklepa dokumentaristky Lucie Králové Ztracená dovolená, letos nám podobným způsobem představí svoji kopii filmu 80 000 dopisů Václav Kadrnka, filmový režisér, který navíc přiveze i premiéru svého nového filmu Noční klid."

V sekci archivních českých filmů letos festival divákům nabídne film Ladislava Helgefo Škola otců, nebo jeho méně známý, tak trochu rebelský film První den mého syna.

V sekci klasické filmy na klasickém páse bude uveden například snímek Oppenheimer Christophera Nollana, jehož uvedení doprovodí odborný úvod znalce komiksů Ondřeje Čížka, diváci se mohou těšit také na slavnou polskou Sexmisi. Z filmového pásu bude uveden také Amadeus, slavný opus Miloše Formana, jenž se natáčel v osmdesátých letech v Praze.

"Nezapomeneme ani na dokumenty," slibuje Ondřej Šír. "Filmový pedagog, dramaturg a režisér Jan Gogola v Semilech představí Vězení dějin. Autor snímku v něm provede diváky areálem uherskohradišťské věznice a prostřednictvím setkání lidí z různých generačních, ideových a sociálních světů propustí dějiny na svobodu. Desítky let uzavřená věznice na diváka dýchne atmosférou politických procesů minulého století, ale také poznáním, že její prázdnotu lze zároveň naplnit zkušeností, že dějiny vytváří každý z nás. Je to film o tom, že minulost může být klíčem ke společné budoucnosti."

Dalším slavným hostem festivalu bude herečka Marie Drahokoupilová, kterou představí filmy Svatba s podmínkou nebo televizní inscenace Aksál (čtěte pozpátku Láska). K vrcholům festivalu pak bude patřit projekce filmů Konkurs a Černý Petr, následována on-line debatou s Vladimírem Pucholtem, moderovanou jeho přítelem Jakubem Bažantem.

Ani letos organizátoři nezapomněli na hudební program. Po mnoha letech se jim podařilo domluvit se se semilským interpretem a welcome party festivalu tak zajistí ve čtvrtek 13. 6. 2024 Antonín Jína s kapelou Pecky.

"V průběhu festivalu nabídneme také školní projekce Starců na chmelu nebo možnost stát se spoludramaturgy filmového festivalu Zoom v partnerském městě Jelelní Hora," říká Šír. "Zejména děti budou moci vybrat animované filmy, které následně uvede na jaře roku 2025 další ročník jednoho z největších festivalů nezávislých filmů v Polsku, který je naším letitým partnerem a významným podporovatelem."

Podrobný program festivalu naleznete na: www.fokusfest.cz

TZ/Renata Coufalová