Letos jarní výzdoba hradu ladí s barvami dvou šlechtických rodů -  Valdštejnů a Aehrenthalů

16. 04. 2022 | 18:47

S dubnem začala i nová turistická sezóna na hradě Valdštejně. A jaké novinky hrad na letošek připravil? Celé Velikonoce, až do pondělí 18. 4., je hrad otevřen ve standardní otevírací době, od 10:00 do 16:30 hodin.

valdštejnVelikonce
Titulní foto + fotogalerie dole: www.hrad-valdstejn.cz

V interiéru kaple sv. Jana Nepomuckého, dominanty hradu, je připravena nová svatební výzdoba hlavního oltáře a přesbytáře. Barevnost květin je laděna do fialovo-bílo-zelené. 

Jarní výzdoba hradu je v letošním roce v barvách dvou posledních šlechtických rodů, Valdštejnů a Aehrenthalů. Aehrenthalové vlastnili v 19. století i město Turnov a jestli nevíte, co je na erbu znázorněno, podívejte se na jejich erb, který se nachází např. nad vchodem do pošty. Pokud se budete chtít dozvědět, proč se tento motiv na jejich erbu objevil a co znamená, přijďte na prohlídku hradu. Modrožlutá kombinace je i barvami v současné době okupované Ukrajiny. O nové prvky nábytku je obohacena expozice v biliárním sále.

V dubnu je otevřeno o víkendech a svátcích od 10:00 do 16:30 hodin, v květnu následně denně kromě pondělí od 9:30 do 16:30 hodin. Areál hradu si můžete prohlédnout sami či s průvodcem.

www.turnov/Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

https://www.hrad-valdstejn.cz/

Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje,

byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Obsazení hradu husity, loupeživými rytíři, časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva.

V zadní části se oddělil tzv. typický skalní hrad s komplikovaným vstupem zdola na vrchol skalní plošiny.

Kateřinou ze Strážnice a ze Štítar, milenkou Hynka, syna krále Jiřího z Poděbrad koncem 15. století končí rezidenční funkce hradu. Valdštejn byl svými majiteli opuštěn. Vyhořelý a zničený hrad pozvedli k nové slávě opět Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.

V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky, lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami u nás a romantickými úpravami dotvořili starobylé prostředí.

V současné době je hrad Valdštejn v majetku Města Turnova, které se o svoji památku velmi dobře stará. Hrad navštěvuje ročně téměř 60.000 turistů.

www.hrad-valdstejn.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace