Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj investuje 187,5 milionu korun do akcií jilemnické nemocnice. Peníze poslouží k dalšímu rozvoji

23. 10. 2019 | 5:50

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj investuje do akcií společnosti MMN (dříve Masarykova městská nemocnice Jilemnice). Krajští zastupitelé dnes schválili záměr, který počítá v příštích osmi letech s postupným získáním až 21,67 procenta akcií a celkovou investicí maximálně 187,5 milionu korun. Peníze chce nemocnice použít k dalšímu rozvoji. Záměr ještě musí schválit akcionáři jilemnické nemocnice, kterými jsou města Semily a Jilemnice. Jejich zastupitelstva o tom budou jednat v listopadu.

nemocnice jilemnice fotografie-nemocnice-2
Foto: www.nemjil.cz

Akciová společnost MMN spojila od ledna 2017 původně městské nemocnice v Semilech a Jilemnici. Zařízení s 279 lůžky dnes slouží pacientům nejen ze Semilska a Jilemnicka, ale také z velké části Krkonoš. Jilemnici patří 65 procent akcií a Semilům 35 procent. V roce 2027 po dokončení odkupu by se podle záměru měla vlastnická struktura změnit - Jilemnice bude mít 50,91 procenta, Semily 27,42 procenta a Liberecký kraj zbylých 21,67 procenta.

S nabídkou přišli akcionáři a vedení jilemnické nemocnice. "Myslíme si, že je čas, kdy můžeme o těchto věcech jednat. Čeká nás rozvoj a my bychom do toho rádi kraj zapojili," řekla ČTK semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). Nemocnice je podle ní po sloučení stabilizovaná a je připravena k dalšímu rozvoji. Schválení záměru je však teprve začátek, bude třeba nová akcionářská smlouva a stanovy společnosti. O tom se bude jednat v příštích měsících.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) bude mít kraj díky akciovému podílu možnost víc mluvit do rozsahu zdravotnické péče poskytované v Jilemnici a Semilech a v jejich okolí a do investic v nemocnici. "Cíl je jednoduchý, chtěli bychom, aby páteřní nemocnice Česká Lípa, Liberec, Jablonec a Jilemnice více spolupracovaly, a s majetkovou účastí je to samozřejmě jednodušší," řekl hejtman ČTK po schválení záměru.

V Libereckém kraji jsou čtyři páteřní nemocnice, kraj ale vlastní jen dvě. Stoprocentně kraji patří Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a je majoritním vlastníkem Krajské nemocnice Liberec, kde spoluvlastníky jsou města Liberec a Turnov. Nemocnice v Jilemnici je akciovou společností ve vlastnictví dvou měst, nemocnice v sousedním Jablonci nad Nisou příspěvkovou organizací města. Kraj má zájem i o jabloneckou nemocnici. "Záleží na vedení Jablonce, zda o to bude mít zájem. Nikoho k tomu ale nechceme nutit," dodal hejtman.

čtk

Načítám...
Napiš komentář