Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na plánované investice si chtějí Semily půjčit, je to výhodné

18. 09. 2019 | 5:33

Na plánované investice si chtějí Semily půjčit. Podmínky jsou podle vedení města stále výhodné a radnice nechce vyčerpat všechny své rezervy. Město počítá s přijetím desetimilionového úvěru se splatností deset let a také s provozním úvěrem do výše 80 milionů korun. Hlavním důvodem je předfinancování plánované výstavby nové mateřské školy, na kterou Semily dostaly od státu dotaci 82 milionů korun. ČTK to řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

SMauta
ilustrační foto

Na konci srpna dlužilo město bankám přes 45,6 milionu korun, na svých účtech mělo ale ve stejné době k dispozici více než 44 milionů korun. Ještě na začátku roku při přípravě rozpočtu počítala radnice s úvěrem až 25 milionů korun, zatím ale tolik nepotřebuje. Největší akcí bude výstavba mateřské školy, kde se celkové náklady dostanou zhruba na 105 milionů korun. "Stavba začne v dubnu, musíme to předfinancovat, protože to vždy dostaneme zpětně," řekla starostka. Financování by ale mělo být průběžné, proto by měl provozní úvěr stačit.

Semily díky dotacím masivně investují. Už letos představují kapitálové výdaje bezmála 84 milionů korun, což je téměř třetina rozpočtu města. Největší letošní akcí je rekonstrukce budovy na Komenského náměstí, kam se přesunou děti z Mateřské školy Pod Vartou. Přijde na 21 milionů korun. Nákladná bude i revitalizace náhonu za 16 milionů korun nebo obnova panelového sídliště Řeky za 13 milionů, na kterou se městu podařilo získat šestimilionovou dotaci. Dotaci se podle starostky Semily získaly například i na obnovu chodníků.

Ještě větší investice ale plánuje město na následující dva roky. V příštím roce by podle rozpočtového výhledu, který v pondělí schválili zastupitelé, mělo jít do investic přes 99 milionů korun. Největší akcí je právě výstavba mateřské školy Pod Vartou rozložená do dvou let. Rozpočet ale počítá mimo jiné s výstavbou nové lávky v části Bítouchov, přípravou projektu dopravního terminálu u vlakového nádraží, připravuje se také rekonstrukce Cihlářské ulice, která přijde na deset milionů korun. V plánu je podle Mlejnkové mimo jiné také zateplení radnice a výměna oken.

čtk