Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

O výstavbě kravína rozhodnou v Bělé u Staré Paky v referendu, záměr se nelíbí stovce obyvatel

01. 10. 2019 | 8:02

O výstavbě velkokapacitního kravína za 100 milionů korun rozhodne v Bělé u Staré Paky na Semilsku už tuto sobotu 5. října referendum. Obec má 270 obyvatel, v petici se proti výstavbě postavilo přes 100 občanů. Obavy mají zejména ze zesílení provozu přes vesnici, řekla dnes ČTK starostka obce Alena Mihulková.

krávaTOP
ilustrační foto

Projekt velkokapacitního kravína pro 484 krav a 100 telat se připravuje několik let. V referendu budou obyvatelé odpovídat na otázku, zda má obecní zastupitelstvo dát souhlas v územním a stavebním řízení k umístění a stavbě kravína.

Nový kravín by měl mít na výšku maximálně 15 metrů, dlouhý bude přes 150 metrů a široký skoro 53 metrů. Postavit se ho chystá společnost DS Agro Libštát, začít stavět chce na jaře příštího roku a stavbu dokončit do roku 2023. Podle jednatele společnosti Josefa Chuchlíka bude nárůst dopravy minimální. "V objemu zhruba 0,7 nákladního auta na den. K ničení silnic to určitě nepovede. Navíc hodláme pokračovat v praxi, kdy se obecní silnice opravují za použití naší techniky a obec hradí pouze materiál. Zároveň pomůžeme vybudovat 14 vyhýbacích zálivů na trase z Libštátu," uvedl Chuchlík.

Zbytečné jsou podle něj i obavy ze zápachu či z rozšiřování současného zemědělského areálu. "Protože část starého kravína se už zbourala a odstranění odchovny mladého dobytka je v plánu. Navíc se z pozice investora zavazujeme přenechat za výhodných podmínek část areálu družstva obci a souběžně se zprovozněním nového kravína ukončit provoz peletkárny, který některé obyvatele obce rušil," dodal Chuchlík. Souběžně se zahájením provozu nového kravína by se měl zrušit provoz kravínů v Libštátu, Košťálově a Svojku.

čtk

Foto: od autora TZ

Tisková zpráva: Investor spustil informační kampaň

Obec Bělou u Staré Paky na Semilsku čeká v sobotu 5. října 2019 v místním referendu hlasování o výstavbě velkokapacitního kravína. Společnost DS Agro Libštát spouští v těchto dnech informační kampaň, která má za cíl srozumitelně odpovědět na všechny otázky, které projekt vyvolává. „Zastupitelstvo už výstavbu posvětilo, ale chápu místní, že se chtějí svobodně vyjádřit. Pokusím se obejít všechny občany a osobně jim projekt představit,“ říká jednatel DS Agro Libštát Josef Chuchlík.

Chceme lidi spojovat nikoliv rozdělovat

Projekt velkokapacitního kravína pro 484 krav a 100 telat se připravoval několik let. V červnu 2019 výstavbu posvětilo zastupitelstvo obce. Na základě petice, kterou podepsalo více jak 100 občanů Bělé, obec vyhlásila k výstavbě kravína na 5. října místní referendum. Otázka zní: Má obecní zastupitelstvo dát souhlas v územním a stavebním řízení k umístění a provedení stavby kravína v lokalitě VA 205 v k.ú. Bělá u Staré Paky? „Vím, že část občanů výstavbu nového kravína podporuje a část se staví proti. Mezi lidmi koluje řada nepřesných nebo dokonce zcela nepravdivých informací o tom, co by nový kravín vlastně znamenal. Pranic mě netěší, že je nový kravín předmětem sporů mezi lidmi. Mojí snahou vždy bylo lidi spojovat, nikoliv rozdělovat. Proto jsme připravili obsáhlý leták, který zanesu místním osobně, abych jim mohl okamžitě odpovědět na další případné dotazy,“ vysvětluje jednatel investora Josef Chuchlík.

 Věcné argumenty i veřejná diskuse

Připravená informační kampaň chce především rozptýlit obavy místních lidí z nárůstu dopravy, ničení silnic, zápachu nebo z přílišného zvětšování areálu družstva. „Nárůst dopravy bude pouze minimální v objemu zhruba 0,7 nákladního auta na den. K ničení silnic to určitě nepovede. Navíc hodláme pokračovat v praxi, kdy se obecní silnice opravují za použití naší techniky a obec hradí pouze materiál. Zároveň pomůžeme vybudovat 14 vyhýbacích zálivů na trase z Libštátu. Obavy ze zápachu jsou také zbytečné, protože studie potvrzují, že díky přestěhování kravína dál od centra obce a využití moderních technologií se případný zápach rezidenčním částem obce vyhne. Areál se určitě rozšiřovat nebude, protože část starého kravína se už zbourala a odstranění odchovny mladého dobytka je v plánu.

Navíc se z pozice investora zavazujeme přenechat za výhodných podmínek část areálu družstva obci a souběžně se zprovozněním nového kravína ukončit provoz peletkárny, který některé obyvatele obce rušil,“ vypočítává hlavní argumenty Josef Chuchlík. Cílem kampaně je i vysvětlení pozitivních dopadů výstavby na celou obec. Mezi benefity patří například zachování nízké ceny vody pro místní občany, odklízení sněhu v obci pouze za režijní ceny, disponibilní těžká technika družstva pro případ krizových stavů jako jsou povodně, sponzorský dar na výstavbu cyklostezky ve výši 1 milion korun nebo třeba možnost koupit si přímo v kravínu čerstvé mléko. K dodržení podmínek výstavby kravína se investor již zavázal v memorandu podepsaném zástupci obce i investora v červnu letošního roku.

„Jsme přesvědčeni, že krávy a zemědělská prvovýroba k našemu kraji patřila, patří a vždy patřit bude. Napomáhá k zachování krajiny tak, jak ji známe. Nízká výkupní cena mléka zvyšuje nároky na efektivitu výroby. Efektivní jsme schopni být, pouze když centralizujeme dobytek na jedno místo, kde bude mít díky moderním technologiím také mnohem lepší péči a komfort. Pokud chceme od krav více kvalitního mléka, musejí se u nás mít dobře. Toto nelze nijak ošidit. Ruku v ruce s efektivitou jde také ekologie – například budeme umět využít teplo vzniklé při ochlazování nadojeného mléka,“ vysvětluje Josef Chuchlík. Mimo osobních návštěv v domech obyvatel Bělé připravuje investor ve spolupráci s obcí na pondělí 30. září veřejnou diskusi v obecním sále.

Moderní technologie a ekologický přístup

Nový kravín má měřit včetně zázemí a dojírny 151,48 m na délku a 52,59 m na šířku. Jeho výška bude v nejvyšším bodě 15 metrů. Zahájení stavby, která by měla trvat 2-3 roky, je naplánováno na jaro 2020. Hodnota investice se pohybuje kolem 100 milionů korun. Použité technologie snižují emise čpavku i riziko ohrožení povrchových vod. Projekt počítá s použitím bezpečného media pro chlazení mléka i ekologických mycích a desinfekčních prostředků. Chovatelé také dostanou možnost ke snížení dávek antibiotik a hormonů. Souběžně se zahájením provozu nového kravína by se měl zrušit provoz kravínů v Libštátu, Košťálově a Svojku.