Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ochránci přírody chtějí obnovit Sedmihorské mokřady v Českém ráji, které v minulosti zničily meliorace

09. 10. 2019 | 12:00

Rozsáhlý projekt obnovy vodního režimu v oblasti Sedmihorských mokřadů v Českém ráji připravuje Český svaz ochránců přírody. Několik pozemků v cenné lokalitě, kterou v minulosti zničily z velké části meliorace a snahy o odvodnění a zúrodnění půdy, vykoupil teď díky podpoře z Nadačního fondu Veolia. ČTK o tom dnes informoval Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu z Českého svazu ochránců přírody.

mokřad nature
Ilustrační foto

Sedmihorské mokřady se rozkládají při pravém břehu říčky Libuňky západně od Sedmihorek, na dohled turisticky oblíbeného Hruboskalska. Z kdysi rozlehlého území zbyl jen zlomek. Ve střední části jsou tak silná prameniště, že tam mokřad přežil dodnes a nyní je území oázou ptáků. Za posledních deset let tam bylo podle ochránců přírody pozorováno přes 120 druhů, mimo jiné i takové vzácnosti, jako slavík modráček a jeřáb popelavý, bekasina otavní či dva druhy chřástalů.

Severozápadní část mokřadu v minulosti silně poškodily meliorace, ale stejně se podle ekologů nepovedlo pozemky zúrodnit a dnes jsou porostlé souvislou rákosinou, proti původním koseným loukám se tedy stav lokality výrazně zhoršil. Právě na tuto oblast se proto chtějí ochránci přírody zaměřit. Pozemkový spolek, který letos vznikl při místní organizaci Českého svazu ochránců přírody Bukovina, chce ve spolupráci s dalšími partnery vrátit do lokality vodu a vytvořit i tam plnohodnotný mokřad.

"To v lokalitě s více než stovkou vlastníků není po administrativní stránce žádná legrace," poznamenal Moravec. Členové spolku proto už několik měsíců jednají s vlastníky, kdo je ochotný se do projektu zapojit, případně kdo by chtěl své pozemky ve prospěch realizace projektu prodat. "Zatím se Českému svazu ochránců přírody z prostředků Místa pro přírodu podařilo odkoupit první čtvrthektar (0,28 ha) a spoluvlastnický podíl na dalším tři čtvrtě hektaru pozemků. Další výkupy se připravují," uvedl Moravec. Náklady na projekt se odhadují na osm milionů korun.

čtk