Odbory v semilské firmě BusLine rozšířily stávkovou pohotovost i na Liberecký kraj. Jeho vedení o problémech neví
AKTUALIZOVÁNO: Odbory v dopravní skupině BusLine dnes rozšířily stávkovou pohotovost vedle Královéhradeckého i na Liberecký a Pardubický kraj. Odbory žádají vyšší mzdy pro řidiče. Dnes ráno stávková pohotovost začala ve společnosti BusLine KHK. Dopoledne se k ní připojili odbory a řidiči ve společnostech BusLine LK a BusLine Pardubicko. ČTK to řekl Jindřich Berounský ze Svazu odborářů služeb a dopravy.
Vedení BusLine KHK v prohlášení označilo argumenty odborářů za nepřesné a zavádějící. Při kolektivním vyjednávání, které zatím nevedlo k dohodě, je třeba najít rovnováhu mezi potřebami zaměstnanců a možnostmi zaměstnavatele, uvedla firma. Odbory jsou podle Berounského připravené k jednání.
Semilský holding BusLine patří se 700 autobusy a téměř 1000 lidmi mezi největší dopravce v Česku. Prostřednictvím svých dceřiných společností zajišťuje na objednávku krajů veřejnou linkovou dopravu.
Cestujících a provozu linkové dopravy se stávková pohotovost podle Berounského nijak nedotkne. "Cestující o našich požadavcích informujeme prostřednictvím plakátů v autobusech," uvedl.
ČTK dnes po 10:00 na královéhradeckém terminálu hromadné dopravy zjistila, že žádný z několika zaparkovaných autobusů BusLine plakát vylepený neměl. Podle Berounského plakáty vylepili řidiči, kteří jsou členy odborů, u ostatních to je dobrovolné.
BusLine KHK dnes uvedl, že se snaží pro zaměstnance zajistit co možná nejlepší pracovní, finanční i sociální podmínky. Protože se zatím s odbory nedohodla na kolektivní smlouvě, vydala mzdový předpis, v němž navýšila výkonový tarif pro řidiče autobusů. Základní tarif za činnosti mimo řízení, včetně odbavování cestujících a úklidu, a odměna za čekání se navyšovaly od loňského července v souladu s vládním nařízení, tvrdí firma.
Pracovní a finanční podmínky nastavuje podle vedení v souladu s požadavky objednatelů autobusové dopravy. "V rámci kolektivního vyjednávání je třeba dosáhnout vzájemné rovnováhy a nelze akceptovat požadavky, kterým nemůže společnost s péčí řádného hospodáře dostát," dodala firma.
Řidiči autobusů v BusLine podle odborů měli do konce letošního ledna dva a čtvrt roku neměnný tarif odměňování. Od 31. ledna jim firma přidala nedostatečných 4,1 procenta, uvedl Berounský. Řidič má nyní podle odborového předáka za jízdu 179,88 koruny hrubého na hodinu, odbory chtějí dosáhnout nejméně 200 korun na hodinu. Cílem odborů je podle Berounského zlepšit podmínky a zvýšit platy pro řidiče v celém holdingu BusLine.
Odboráři firmě vyčítají i podle nich chybějící komunikaci. Obrátili se také na Státní úřad inspekce práce "kvůli soustavnému porušování zákoníku práce a zákona o kolektivním vyjednávání vedením BusLine", uvedli na webu.
Liberecký kraj zatím podle hejtmana Půty nemá informace o problémech BusLinu
Liberecký kraj nemá zatím informace o problémech dopravní společnosti BusLine, kde odboráři v sousedním Královéhradeckém kraji vyhlásili stávkovou pohotovost a dnes se k ní připojili i řidiči skupiny v Libereckém a Pardubickém kraji. Smlouvu s dopravcem Liberecký kraj i na základě jednání s odbory upravil na začátku roku, cena za dopravní výkon se zvýšila, řekl dnes na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zvýšení mezd by tak podle něj nemělo nic bránit.
Semilský holding BusLine patří se 700 autobusy a téměř 1000 zaměstnanci mezi největší dopravce v Česku, v Libereckém kraji zajišťuje na základě zakázky regionální dopravu na Jablonecku a Semilsku, ročně tam najezdí přes šest milionů kilometrů, autobusy společnosti zajišťují i městskou dopravu v České Lípě.
Odbory BusLine žádají vyšší mzdy pro řidiče, cestujících a provozu linkové dopravy se stávková pohotovost nedotkne, uvedl Jindřich Berounský ze Svazu odborářů služeb a dopravy. "Cestující o našich požadavcích informujeme prostřednictvím plakátů v autobusech," dodal. Řidiči autobusů v BusLine podle odborů měli do konce letošního ledna dva a čtvrt roku neměnný tarif odměňování. Od 31. ledna jim firma přidala 4,1 procenta, což je podle Berounského nedostatečné.
Vedení BusLine KHK v prohlášení označilo argumenty odborářů za nepřesné a zavádějící. Při kolektivním vyjednávání, které zatím nevedlo k dohodě, je třeba najít rovnováhu mezi potřebami zaměstnanců a možnostmi zaměstnavatele, uvedla firma.
Podle Půty vláda v minulých dvou letech nezvyšovala vyšší regulované platové stupně od nichž se odvíjejí mzdy řidičů, a v ceně dopravního výkonu tak nebylo možné zohlednit zvyšování mezd v plné výši. Problémy měl kvůli tomu i krajský dopravce ČSAD Liberec, který se dostal kvůli zvyšování mezd do ztráty. "Nahradili jsme to koeficientem vázaným na minimální mzdu a všichni dopravci byli s tím dodatkem, který platí od 1. ledna spokojeni," dodal liberecký hejtman.
čtk