Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Policie odložila vyšetřování požáru v turnovské Jutě se škodou 160 milionů. Příčinou byla závada

21. 05. 2024 | 14:42

Policie ukončila vyšetřování požáru, který loni v říjnu zničil velkou část textilní továrny Juta v Turnově na Semilsku. Na ukončení vyšetřování dnes upozornil iRozhlas.cz. Vyšetřovatelé vyloučili cizí zavinění, příčinou požáru byla provozně technická závada vysokozdvižného vozíku, řekla na dotaz ČTK krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Po požáru zůstala škoda 160 milionů korun, při zásahu se lehce zranili dva hasiči.

V areálu Juty, který stojí v Turnově na břehu Jizery, začalo hořet v úterý 10. října večer, hasiči tehdy vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Požár byl na operační středisko policie nahlášen ve 21:45, zasáhl dvě haly o rozměrech 120 krát 20 metrů a 60 krát 20 metrů. Oheň se v areálu rozšířil velmi rychle. "Přenos požáru po celé hale byl opravdu velmi extrémní, bylo to způsobeno naskladněným materiálem," řekl tehdy novinářům krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec.

Archivní foto z požáru Juty.

Hasiči bojovali s rozsáhlým požárem bezmála 24 hodin, na jeho likvidaci se podílelo kolem 200 hasičů z téměř 50 jednotek, zásah hasiči ukončili 12. října ráno. Kriminalisté požár vyšetřovali pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Komisař z oddělení obecné kriminality v Semilech teď případ odložil, neboť ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu," dodala Sochorová.

Turnovský závod je jedním z několika závodů Juty v Česku, těžiště výroby má firma ve Dvoře Králové nad Labem. Společnost vyrábí textilie pro stavebnictví a zemědělství, umělé trávníky a další technické textilie. V turnovském areálu se stále v jedné z hal vyrábí. ČTK to dnes řekl majitel společnosti Jiří Hlavatý. Co bude s vyhořelou částí dál, zatím podle něj firma nerozhodla, čekala na ukončení vyšetřování. "Jednáme s Českou podnikatelskou pojišťovnou, mámě podepsanou smlouvu o vypořádání," řekl Hlavatý.

Juta podle Hlavatého počítá se zachováním výroby, která dnes v areálu v Turnově funguje. "Továrnu likvidovat ani prodávat nebudeme a budeme přemýšlet o tom, jakou výrobu bychom tam dali," dodal Hlavatý. Firma podle něj dostala od lidí ze sousedství řadu petic a vyjádření, která nejsou obnovení výroby nakloněna. I když šlo ve 150leté historii textilky o první podobnou událost, lidé se bojí, že by v případě dalšího podobného požáru mohly být ohrožené jejich domovy. I s tím podle Hlavatého bude muset podnik při obnově areálu počítat.

čtk