Pololetní a jarní prázdniny zvýšily zájem o ubytování v horách. Výrazně přibylo i lidí, kteří přijíždějí jen na výlet

30. 01. 2021 | 8:02

Pololetní a jarní prázdniny zvýšily zájem o ubytování v horských střediscích v Libereckém kraji. I když jsou hotely a penziony až na výjimky zavřené, střediska prázdná nejsou. Lidé si pronajímají byty, apartmány i celé chalupy, kterých jsou v horách stovky. Výrazně také přibylo těch, kdo přijíždějí jen na výlet, zjistila ČTK.

zima titulka2
Foto: Artur Irma

Nejen v Jizerských horách a západních Krkonoších panují ideální sněhové podmínky, podle provozovatelů zřejmě nejlepší za posledních deset let. Na sjezdovkách leží až 90 centimetrů prašanu, střediska jsou ale zavřená a vláda dokonce ode dneška zpřísnila opatření a zastavila i lanovky, které mohly ještě v pátek přepravovat alespoň pěší a běžkaře. Od návštěvy hor to ale lidi neodradilo.

"Lidé se na nás stále obracejí, zkoušejí to, hledají ubytování, musíme je ale odmítat, nejde to, nechceme mít průšvih," řekla dnes ČTK Lenka Kostlánová z rokytnického infocentra. Pro spoustu majitelů zejména menších penzionů je ale podle ní uzavření ubytování pro rekreanty vážný problém. "Z příjmů za zimu žijí třeba sedm osm měsíců," poznamenala. I ona sama žije už měsíce z rezerv. "Moje měsíční náklady jsou zhruba 20.000, dostávám na náhradách asi 15.000 a zbytek musím dát z úspor," dodala Kostlánová, která je ráda, že podniká ve vlastním objektu.

Rokytnice nad Jizerou je největším zimním střediskem v Libereckém kraji, nabízí bezmála 22 kilometrů sjezdových tratí. Podle Českého statistického úřadu je ve městě 82 hotelů a penzionů se zhruba 3200 lůžky. Podle starosty Petra Matyáše (Starostové pro Liberecký kraj) je ubytovací kapacita díky chalupám a apartmánům ve skutečnosti až dvojnásobná. "V tuhle chvíli jsou chalupy plné majitelů a známých majitelů, to platí i pro apartmány a možná i pro některé penziony," řekl ČTK starosta, který se obává zvýšených nákladů za odpady a úklid. Na poplatcích za ubytování přitom zřejmě město moc nevybere. "Ti lidé to nepřiznají," dodal.

Ztráty sčítá i Spartak Rokytnice, který provozuje areály Horní Domky a Studenov. "Celý týden až do čtvrtka jsme připravovali areál Horní Domky na otevření. Upravili jsme sjezdovky, dostříkali jsme technickým sněhem místa, kde víme, že je na jaře míň sněhu. Rozvezli jsme po kopci bezpečnostní prvky, plůtky, matrace, stáhli jsme zasněžovací techniku, aby nepřekážela na sjezdovkách, a ve čtvrtek nám řekli, že nás nepustí," řekl ČTK ředitel tamního areálu Vít Pražák, který už příliš nevěří, že se tuto sezonu zimní střediska ještě rozjedou. Pro skiareál podle něj každý den mimo provoz znamená ztrátu v řádech milionů.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace