Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Propagační cyklojízda Greenway Jizera se letos koná v neděli 22. září a startuje v areálu Maškovy zahrady

14. 09. 2019 | 12:05

Již od roku 2007 pořádá Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery u příležitosti Evropského týdne mobility propagační cyklojízdy věnované projektu Greenway Jizera. Evropský týden mobility inspiruje každý rok od 16. do 22. září obyvatele českých měst a obcí, aby dali větší šanci alternativní dopravě.

cyklojizda02 char
Cyklojízda, foto: Pavel Charousek

Cyklojízda Greenway Jizera se letos uskuteční v neděli 22. září. Sraz účastníků a začátek cyklojízdy je v 9.30 hodin v Turnově - u sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada.

Trasa provede cyklisty z Turnova přes Modřišice, Všeň, Ploukonice, Příšovice a Svijany do Loukova po navrhované trase budoucí cyklostezky, která je předmětem zpracovávané projektové dokumentace (DUR). Doporučeno je trekkingové, nebo horské kolo.

Zakončení vyjížďky je připraveno v areálu Zámku Svijany s drobným občerstvením a následnou exkurzí do pivovaru. Zájemci mohou cyklojízdu spojit s účastí na horolezeckém festivalu který ve dnech 19. - 22. září hostí právě Zámek Svijany.

Cyklojízda, foto: Pavel CharousekCyklojízda bude věnována aktuální situaci projektu a stavu projektové přípravy v úseku Turnov – Svijany a napojení na území Středočeského kraje. Trasa cyklojízdy vede převážně po polních cestách a místních komunikacích, zčásti po silnici nižších tříd.

Účast na cyklojízdě přislíbili mj. Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a Jana Svobodová, místostarostka města Turnov a předsedkyně Sdružení Český ráj. Cyklojízda je určena pro odbornou a širokou veřejnost, která má zájem o aktuální informace a stav projektu Greenway Jizera. V roce 2018 byla obdobná cyklojízda věnována problematickému úseku Líšný – Železný Brod. Projektové práce na budoucí cyklotrase/cyklostezce podél Jizery v současné době probíhají v určitém stupni rozpracovanosti po celé délce toku od Pasek na Jizerou až do Benátek nad Jizerou.

Greenway Jizera

Vize projektu

Greenway Jizera – plně vybavený multifunkční koridor podél řeky Jizery s páteřní cyklostezkou a sítí bezpečných stezek pro bezmotorovou dopravu, který je využíván jak místními obyvateli, tak návštěvníky. Je budován a funguje na principech partnerské spolupráce a trvale udržitelného rozvoje území.

Popis hlavního záměru projektu

Hlavním záměrem projektu je vybudovat zhruba 170 km dlouhou páteřní cyklostezku/cyklotrasu v těsné blízkosti Jizery s minimálním převýšením. Tato stezka bude začínat v blízkosti pramene Jizery s napojením na polské cyklotrasy a bude pokračovat po soutok s Labem a dále až do Prahy, kde se napojí na transevropské cyklostezky. Stezka bude sloužit jak návštěvníkům regionů, tak místním obyvatelům například při cestě do školy, za nákupem a do práce. V blízkosti větších měst a turistických center bude stezka budována jako multifunkční – budou ji vedle cyklistů využívat i pěší, in-line bruslaři, atd. Stezka bude součástí koridoru Greenway Jizera pro rekreační vyžití a bezmotorovou dopravu.

TZ/Pavel Charousek