Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Soud v Semilech dnes znovu projedná restituční kauzu rodu Walderode. Táhne se od roku 1992

09. 12. 2021 | 8:11

Okresní soud v Semilech dnes začne znovu projednávat restituční kauzu rodu Walderode. Podle Nejvyššího soudu chyboval, když mezitímním rozsudkem vyšel vstříc restituentům, a předchozí jeho rozhodnutí zrušil. Rodina Walderode se majetku v hodnotě kolem tří miliard korun domáhá od roku 1992, nyní nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

rohozecvanoceinterier
interiér zámku Hrubý Rohozec.

Ve sporu jde o zámek Hrubý Rohozec v Turnově nebo lesy a pozemky hlavně v okolí Turnova. Proti navrácení majetku jsou památkáři, Lesy ČR, město Turnov a Státní pozemkový úřad. Walderode přišel o majetek jako Němec na základě Benešových dekretů. Justice se i proto zabývá tím, zda se za druhé světové války neprovinil proti československému státu. K jednoznačnému závěru zatím soudy nedospěly.

Soud v Semilech v roce 2017 mezitímním rozsudkem uznal Karla des Fours Walderode za oprávněnou osobu z hlediska restitučního nároku. Jeho postup potvrdil jako správný také Krajský soud v Hradci Králové. Nejvyšší soud s tím ale nesouhlasil, neboť podle něj podmínky k vydání mezitímního rozsudku splněny nebyly.

čtk