Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Špéra má v turnovském muzeu výstavu ke 140. výročí založení školy, je tam postup výroby brože i AI

04. 04. 2024 | 15:03

Historický sedmatřicetibodový postup výroby granátové brože, výběr nejlepších maturitních prací studentů za posledních 40 let či exponáty využívající umělou inteligenci. I tím nyní muzeum v Turnově připomíná počátky, současnost a možnou budoucnost místní Střední uměleckoprůmyslové školy (SUPŠ) zvané Špéra. Výstava se koná ke 140. výročí založení školy, řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Lenka Laurynová.

špéra7 435700439 893200096150180 1011225378523326507 n
Výstava Špéra, foto - zdroj: FB/Muzeum Českého ráje v Turnově

"Byla to mimořádná škola takřka v evropském měřítku už v tom roce založení, v roce 1884, a zůstává jedinečná dodneška oborem broušení drahých kamenů, který byl tím zakladatelským studijním oborem společně ještě se zasazováním drahokamů, to znamená se zlatnictvím a klenotnictvím," řekla Laurynová.

Z doby počátků školy je na výstavě třeba diplom o získání zlaté medaile ze světové výstavy v americkém Saint Louis roku 1904, který je jinak v ředitelně školy. "Takže to je poměrně vzácná příležitost vidět ho na vlastní oči," řekla kurátorka výstavy. Za raritní z počátku historie školy považuje i vystavený 37bodový postup pro klenotníky, jak vytvořit granátovou brož. "Je tam krok po kroku rozvedeno, jak mají postupovat, a na konci je finální brož. Je to ukázka toho, jak ta škola byla jedinečná, že i jednotlivé učební pomůcky si museli dílenští učitelé a výtvarní vedoucí vyrábět pro studenty sami, protože nebylo nic, co by se dalo sehnat nějakou jinou cestou," uvedla Laurynová.

Výstava Špéra, foto - zdroj: FB/Muzeum Českého ráje v TurnověNa ukázku je na výstavě i několik fotokopií originálních návrhů studentů z počátku minulého století. V kontrastu s tím působí práce z nedávné minulosti, které jsou druhou stěžejní částí výstavy. Jde o nejlepší maturitní práce z období 1980 až 2020. "Máme tady zastoupené všechny obory: broušení drahých kamenů, zlatnictví a design šperků, kovářství a zámečnictví, umělecké odlévání kovů a také plastickou a grafickou rytinu. A samozřejmě nesmí chybět ani ukázky prací, které se realizují na Vyšší odborné škole pro restaurování a konzervování kovů," uvedla kurátorka.

Výstava podle ní naznačuje i možný vývoj směřování výuky, opomenuta tak není ani umělá inteligence. "Návštěvník si může zkusit navrhnout nějaký svůj designový objekt právě ve spolupráci s umělou inteligencí. A máme tady i dva sokly, kde je představena rozšířená realita," řekla Lauyrnová. Po načtení QR kódu se tak například před návštěvníky zjeví socha. "A máme tady také takové oživlé plakáty. To jsou návrhy studentů z oboru počítačová grafika, kdy se opět po naskenování QR kódu krásně rozhýbe plakát," řekla kurátorka.

Výstava Špéra, foto - zdroj: FB/Muzeum Českého ráje v TurnověVýroční výstava potrvá v muzeu do 2. února příštího roku a průběžně se bude měnit část, v níž jsou díla pedagogů školy. "Jsme velmi rádi, že se deset výtvarných osobností ze školy domluvilo. Budou se střídat ve dvouměsíční periodě a budou vystavovat svojí volnou tvorbu," dodala Laurynová.

čtk