Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Správa železnic dokončila rekonstrukci nádraží v Semilech za 218 milionů korun. Stavělo se za provozu

26. 10. 2023 | 12:30

Správa železnic dokončila rekonstrukci nádraží v Semilech. Po nádražní budově, kterou v roce 2019 opravily České dráhy, je teď zmodernizované i kolejiště, nástupiště a přibyl nový podchod. Náročnou stavbu stihla společnost Swietelsky Rail CZ dokončit v jediné stavební sezoně, stavělo se přitom za provozu.

SMsemilyCD2
Foto Artur Irma

Při dnešním slavnostním otevření to ČTK řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Stavba přišla na 218 milionů korun a byla spolufinancována z evropských fondů.

"Vytvořili jsme zde bezbariérový prostor s prostupem i na druhou stranu, informační systém a hlavně zde proběhla předpříprava pro budoucí terminál autobusového nádraží, takže se zde spojí všechny módy a o tom má být veřejná doprava," doplnil Svoboda. Velmi nákladné byly podle něj zejména nutné zemní práce. "My jsme zde v úplně jiné úrovni vůči komunikaci, dá se říct, že ta stanice se vytvořila znovu na zelené louce," dodal.

Foto: Artur Irma

S novým nádražím je velmi spokojena starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily). "Ta stavba se opravdu povedla a obrovsky zafungovala spolupráce firmy, Správy železnic a města," řekla ČTK. Cestující v Semilech teď mají k dispozici dvě nová nástupiště, která díky výšce umožňují pohodlný nástup do vlaků. Bezbariérový přístup zajišťují šikmé chodníky, starý nevyhovující podchod nahradili stavbaři novým. Vedle nádraží vyrostlo parkoviště, z nástupiště bude možné pohodlně z vlaku přestoupit rovnou do autobusů a naopak.

Radnice teď připravuje výstavbu nového autobusového nádraží hned vedle kolejí, pozemek o rozloze zhruba 4500 metrů pro něj koupilo město od Českých drah téměř za 2,4 milionu korun. "Podařilo se nám získat na výstavbu autobusového nádraží podporu z evropských dotací. Celková částka je 45 milionů korun a z toho 27 milionů jsme obdrželi jako dotaci. V současné době připravujeme výběrové řízení a v dubnu by měla začít stavba," dodala semilská starostka.

Foto: Artur Irma

Stavební práce v této části by tím ale skončit neměly, Liberecký kraj připravuje výstavbu průtahu kolem nádraží, který by měl tranzitní dopravu odklonit z centra města. Práce tam jsou naplánovány na rok 2025 po přesunu autobusového nádraží do nového prostoru. V sousedství průtahu navíc vyroste nová základna záchranné služby, která musí opustit areál nemocnice. V budoucnu by podle Mlejnkové měla ještě vedle ní vyrůst nová základna hasičského záchranného sboru. "Současná je v zátopové zóně," dodala starostka.

čtk