Turnov bude dál obcí s rozšířenou působností pro vesnice tří okresů, snaha získat úplnou samostatnost nevyšla

02. 03. 2020 | 15:24

Pod Turnov coby obec s rozšířenou působností budou nadále patřit obce ze tří různých okresů. Výjimku pro něj se podařilo prosadit v novele zákona o územně správním členění státu, kterou už podepsal i prezident republiky. Novináře o tom dnes informoval starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

TURNnovaRadnice
Turnov má novou budovu radnice.

Město původně usilovalo o vznik samostatného okresu, pro to ale nenašlo u státu podporu. "Vnímám to jako dosažení maxima za současných podmínek," řekl starosta.

Obec s rozšířenou působností (ORP) je místo, kde si lidé z okolí vyřizují řadu úředních záležitostí. Turnov jako ORP zasahuje do tří okresů, v republice je v tom ojedinělý. Ministerstvo vnitra původně chtělo tuto odchylku v novele zákona odstranit a 16 ze 37 obcí ORP Turnov přičlenit do jiného okresu. Místní starostové ale uspěli u ministerstva i zákonodárců s argumentací, že by se tím pro obyvatele výrazně zhoršila dostupnost úřadů. "Díky výjimce, kterou zákonodárci vtělili do návrhu zákona, se nám tak podařilo udržet to, o co nám šlo. Aby obce, které patří k Turnovu a patří k němu od roku 2000, tak aby zůstaly," řekl Hocke.

Petici za zachování nynější územní ORP a obnovení okresu Turnov podepsalo 7800 lidí. Samostatným okresem byl Turnov do roku 1960, od té doby spadá pod okres Semily. Dlouholeté snahy Turnova o vytvoření vlastního okresu ministerstvo vnitra odmítá. Za možné řešení loni v březnu náměstek ministra vnitra Petr Mlsna uvedl přejmenování semilského okresu na Semily - Turnov. S tím ale Semily nesouhlasí, ač jsou s necelými 9000 obyvateli menší než Turnov, který má přes 14.000 obyvatel. Turnov je čtvrtým největším městem v Libereckém kraji.

ORP Turnov tvoří obce s 33.000 obyvateli. Nejisté je podle turnovského starosty jen setrvání Frýdštejna, který dříve usiloval o připojení ke správnímu obvodu Jablonec, v jehož okrese se nachází. Do Jablonce obyvatelé Frýdštejna už dnes dojíždějí za vyřízením řady záležitostí.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace