Turnov bude od soboty slavit týden výročí 750 let od první písemné zmínky o městě

18. 05. 2022 | 12:58

V Turnově začne v sobotu dny otevřených dveří, křtem knihy o historii města i ohňostrojem hlavní část letošních oslav výročí 750 let od první písemné zmínky o městě. Akce jsou naplánované do neděle příštího týdne. Bude jich skoro 50, řekla novinářům místostarostka města Petra Houšková (Nezávislý blok).

turnov Luděk Antoš IMG 6652
Foto: Luděk Antoš

"Nechtěli jsme to dát do jednoho velkolepého dne, udělat jednu velkou akci, kterou by mělo zkazit špatné počasí, jedna bouřka," řekla místostarostka. Do oslav se podle ní zapojují místní spolky, školy či firmy. Hned první den Týdne oslav, tedy tuto sobotu, bude řada institucí volně přístupná. "Slaví třeba Juta 150 let od založení svého závodu, turnovská střední zdravotnická škola slaví 60. výročí anebo 50. výročí si bude připomínat mateřská a základní škola Sluníčko u nádraží," uvedla místostarostka. Program na víkend chystá i fotbalový klub, který si připomene 120 let od založení. Do oslav se v neděli zapojí i hrad Valdštejn s poutí.

Oslavy budou po městě každý den i v příštím týdnu. V pondělí se například otevře zrekonstruované infocentrum a na náměstí se poběží závod pro všechny generace nazvaný Turnovská 750. "Máme ambici, aby se ho zúčastnilo 750 lidí," uvedla Houšková. Úterý bude patřit mezinárodnímu atletickému mítinku Memoriálu Ludvíka Daňka, ve středu bude v divadle talk show Petra Vydry s Jindřichem Šídlem, Luďkem Mádlem a Václavem Knopem. "To znamená s osobnostmi spojenými s městem Turnov," řekla místostarostka.

Stěžejní část čtvrtečního programu se uskuteční v muzeu, komentované prohlídky večer doplní promítání turnovských historických filmů. Pátek bude věnovaný dětem se sportovním dnem, muzikálem i křtem knihy Děti Turnovu, kterou vytvořily děti z turnovských škol. "Je tam 300 výtvarných a literárních příspěvků," řekla Houšková.

Oslavy vyvrcholí příští víkend staročeskými řemeslnými trhy, na nichž se bude prezentovat kolem 150 špičkových řemeslníků. A v divadle bude v sobotu 28. května premiéra představení Turnovského divadelního souboru. "Bude připomínat zakladatele města. Představení se jmenuje Jaroslav to spískal, takže uvidíme, co všechno spískal a jak vlastně Turnov vznikl," dodala místostarostka.

První písemná zmínka o městě se datuje k 12. květnu 1272, kdy Jaroslav z Turnova z lemberské větve rodu Markvarticů vystupuje jako svědek na listině Přemysla Otakara II. Osídlení Turnova je ale starší. Podle archeologických průzkumů je potvrzeno minimálně od šestého až pátého tisíciletí před naším letopočtem.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace