Turnov koupí parkoviště na Koňském trhu za 40 milionů. Lokalitu chce radnice přeměnit na obytnou a pobytovou čtvrť
Turnov na Semilsku koupí pozemek s parkovištěm na Koňském trhu. Považuje ho za strategický pro tuto část města, kterou chce radnice přeměnit na obytnou a pobytovou čtvrť. Za 4102 metrů čtverečních zaplatí město soukromému vlastníkovi 40 milionů korun, řekla novinářům místostarostka Petra Houšková (Nezávislý blok).
Radnice chce koupit pozemek u křižovatky Sobotecké a Palackého ulice, známý jako parkoviště u Bati. "Je to rozsáhlá plocha v centru města, která je vstupem do lokality Koňského trhu," řekla Houšková. I proto podle ní zastupitelé souhlasili s vyšší cenou než jakou má pozemek podle posudku. Znalec jeho hodnotu vyčíslil na 29,7 milionu korun.
"Jedná se o skutečně výjimečné území, kde město tímto nákupem získá zásadní pravomoce k tomu, jak má být pozemek využitý. Jde nám především o to, aby v budoucnu tato lokalita sloužila k bydlení a vytvoření dalšího centra Turnova v této historické části," uvedla místostarostka.
Nákup město zaplatí z úvěru. Parkoviště dočasně zachová a z parkovného bude investici postupně splácet. "Je to velice využívaná plocha, dobře dostupná pro centrum města a pro všechny zájemce o parkování v centru města," uvedla Houšková. Na parkovišti je 75 míst, roční příjem po odečtení nákladů vedení města odhaduje na 4,5 milionu korun.
Radnice předpokládá, že parkoviště zde zůstane minimálně pět let, než se podaří připravit projekt zástavby. Do budoucna zde chce město postavit parkovací dům, bytové domy, obchody a park.
Koňský trh v Turnově je zatím zanedbaná lokalita navazující na historické centrum. Radnice by ji chtěla do budoucna přeměnit na druhé centrum města s bydlením, službami i rekreační zónou. Proto na Koňském trhu v posledních pěti letech nakoupila pozemky za 102,8 milionu korun o celkové výměře 25.751 metrů čtverečních. Jde o areály Shořalého mlýna, pily a firmy Keri. Za 50 milionů korun získala také nefunkční malou vodní elektrárnu k zajištění energetické soběstačnosti města. Zprovoznit ji chce do konce příštího roku.
čtk






