Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Turnov se stal vlastníkem malé vodní elektrárny, koupil ji za 50 milionů korun

15. 08. 2024 | 14:41

Turnov se stal vlastníkem nefunkční malé vodní elektrárny Shořalý mlýn, která je na Koňském trhu u řeky Jizera. Od soukromých majitelů město koupilo elektrárnu za 50 milionů korun, její provoz chce obnovit. O uzavření smlouvy v tiskové zprávě informovala mluvčí radnice Marcela Jandová.

elTurnov1
Foto: FB Město Turnov

"Nákup je výsledkem ročních jednání," dodala. Jak už dříve uvedl místostarosta Jan Lochman (PROTO), jde o strategický nákup pro město. "Vodní elektrárna společně s fotovoltaikami na střechách městských objektů bude výrazným krokem k větší energetické nezávislosti," řekl. Vodní elektrárnu bude mít v majetku městská firma Městská teplárenská Turnov (MTT), která bude mít na starost i její provoz.

Do budoucna by Turnov chtěl spotřebu svých organizací pokrývat z větší části z vlastních zdrojů. Ročně podle místostarosty spotřebují městské organizace zhruba 2,5 až tři gigawatthodiny (GWh) elektřiny. V letním období by radnice chtěla elektřinu získávat zejména z fotovoltaických elektráren, které chce v příštích letech instalovat na střechách budov, a přes zimu by hlavním zdrojem měla být tato malá vodní elektrárna. Když byl Shořalý mlýn ještě v provozu, vyráběl ročně průměrně 1,8 GWh, po modernizaci by to mohlo být až 2,5 GWh.

Foto z FB Město Turnov

Mimo provoz je vodní elektrárna od roku 2020, znovu funkční bude zřejmě nejdříve v příštím roce. Náklady na rekonstrukci Shořalého mlýna už dříve město odhadlo na 20 až 25 milionů a částečně by je chtělo uhradit z dotací. "Malá vodní elektrárna bude přínosem pro ekonomiku některých městských zařízení, přímý kabel by například mohl vést do areálu Maškovky, který je hlavně v zimě velmi energeticky náročný. Věřím, že vynaložené náklady se postupně budou do městské pokladny vracet. Dalším pozitivem je postup ve výkupu pozemků na Koňském trhu, protože bez toho zde plánovaná nová městská čtvrť nevznikne a asi nikdo z obyvatel tu nechce brownfield, který je tam nyní," dodal Lochman.

Koňský trh v Turnově je dosud málo využitá lokalita těsně navazující na historické centrum města. Oblast ohraničují ulice Palackého, Sobotecká, most na průtahu městem a řeka Jizera. Ve svých plánech na přeměnu tohoto území je město na začátku, hotovou má zatím urbanistickou koncepci. "Společně máme ideu nové obytné čtvrti. Místa ve středu města, kde se bude lidem dobře bydlet, a které naše město ušetří fenoménu vymírajících center měst. Nebudou zde jen bytové domy, ale také nový městský park, nová náplavka u Jizery a třeba i objekt mateřské školy či nové parkovací kapacity pro centrum města," dodal starosta čtrnáctitisícového města Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Foto z FB Město Turnov

V souvislosti se svými záměry turnovská radnice v předchozích letech získala na Koňském trhu další tři areály. V součtu zaplatila skoro 103 milionů za zhruba 25.000 metrů čtverečních pozemků, na nichž je nyní pila, bývalý mlýn využívaný jako ubytovna, administrativní budova s garážemi a firma Keri, což je výrobce technologických či robotizovaných stanic.

čtk