Turnov si pořídil úspornější osvětlení pro radnici za 111.000 Kč, ušetří desítky tisíc korun

25. 11. 2022 | 5:51

Turnov si pořídil úspornější osvětlení pro radnici. V první etapě nyní vyměňuje 100 bodových svítidel na chodbách a 36 zářivkových v kancelářích. Ušetří díky tomu za energie minimálně desítky tisíc korun ročně. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Marcela Jandová.

turnVanoce
Foto z www.turnov.cz

"Měsíční úspora činí až 760 kilowatthodin," uvedla Jandová. To při současných cenách dělá přes 45.000 korun ročně. "V novém roce to může být podstatně více," řekla mluvčí města. Dodavatele elektřiny pro příští rok radnice zatím zajištěného nemá.

Za pořízení úspornějších LED svítidel nyní zaplatila turnovská radnice 111.000 korun. "Postupná instalace úspornějších svítidel je plánována také v příštím roce," dodala Jandová.

Radnice začala již šetřit i na běžném nočním svícení patnáctitisícového města. "Noční výseče, tedy rozsvícení pouze každého třetího světla, přechodů a křižovatek v čase od 00:00 do 04:00 jsou nastaveny v mnoha ulicích a další budou každým dnem přibývat," uvedla mluvčí města. Také vánoční strom na náměstí a další vánoční osvětlení budou svítit kratší dobu, než bývalo v Turnově zvykem. Svátečně nasvícené bude město zřejmě jen do 2. ledna příštího roku.

čtk

Pozvánka na Vánoční řemeslnické trhy 2022

V loňském roce jsme oblíbené adventní zastavení na turnovských vánočních trzích nemohli zažít v jejich plné kráse. O to víc se můžete těšit na trhy letošní. Vánoční řemeslnické trhy se konají v pátek 9. a v sobotu 10. prosince na obou stranách náměstí Českého ráje a také v prostorách Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. 

Vánoční řemeslnické trhy 2022 - skvělí řemeslníci z celé České republiky, poutavý hudební i divadelní program, dětská vystoupení a pravá adventní atmosféra. Město Turnov, Kulturní centrum Turnov a Muzeum Českého ráje v Turnově Vás srdečnou zvou na obnovenou tradici, kterou si nechá ujít málokterý obyvatel Turnova nebo jeho návštěvník. Trhy na náměstí Českého ráje budou slavnostně zahájeny v pátek 9. prosince v 10 hodin, uzavře je Česká mše vánoční J. J. Ryby v sobotu 10. prosince od 18 hodin.

Vánoční trhy v letošním roce zaplní obě strany náměstí! Na hlavním pódiu u kašny se objeví turnovští i regionální umělci, bohatý hudební program už v pátek dopoledne odstartují děti za všech základních škol Turnova. Nejen školy pak rozloží vlastnoručně vyrobené zboží, které chystají na své vánoční stánky. Vlastní stánek budou mít také neziskové organizace nebo starosta města, který Vás v pátek od 16 hodin zve na Starostův čaj. 

Do Muzea Českého ráje ve Skálově ulici se určitě zajděte podívat na pohádku nebo vyzkoušet řemeslnou dílnu. Při té příležitosti se můžete zastavit na některé z výstav nebo u Stromu splněných přání. Dětem z dětských domovů u něj můžete nadělit malý nebo větší dárek už od 27. listopadu, v atriu muzea strom přání zůstane až do 18. prosince.

www.turnov.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace