V nemocnici v Semilech vznikne odborný léčebný ústav pro rehabilitaci. Bude jí vyhrazen Bílý pavilon

12. 05. 2022 | 16:37

V nemocnici v Semilech vznikne odborný léčebný ústav pro rehabilitaci. Podobných lůžek má zatím Liberecký kraj nedostatek, pacienti tak dnes musí za podobnou péčí jezdit například do Hostinného nebo Lázní Bělohrad v sousedním Královéhradeckém kraji, řekl dnes ČTK krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). Rehabilitační centrum vznikne rekonstrukcí dnes nevyužívaného Bílého pavilonu semilské nemocnice.

rehabilitace
ilustrační foto z www.poradimesi.cz

Semilská nemocnice by se podle Richtera měla v budoucnu zaměřit právě na rehabilitaci. "Ona už tam dnes rehabilitace je, ale my ji chceme rozšířit tak, abychom tím sanovali nedostatek lůžek v této oblasti v Libereckém kraji. Je to po dohodě se všemi nemocnicemi, sloužit nebude jen pro semilskou oblast, ale budou tam na rehabilitaci dojíždět i pacienti třeba z Liberce nebo Jablonce, případně z České Lípy," doplnil krajský radní.

Zrekonstruovaný Bílý pavilon v Semilech bude mít 46 lůžek následné rehabilitace a 23 lůžek pro časnou rehabilitaci. Rehabilitační péče poslouží pacientům nejen po plánovaných ortopedických výkonech, ale především nemocným s neurologickými diagnózami. "Chtěl bych zdůraznit, že kapacita současných 75 lůžek následné ústavní péče a celý rozsah ambulantních služeb zůstane zachován. Stávající oddělení ortopedie máme ale v plánu přesunout do Jilemnice," řekl Richter.

Semilskou nemocnici stejně jako nemocnici v nedaleké Jilemnici provozuje společnost MMN, jejím největším vlastníkem je s 54,11 procenta akcií město Jilemnice, 29,14 procent vlastní Semily a menšinový podíl 16,75 procenta získal v závěru loňského roku Liberecký kraj. Svůj podíl bude osm let splácet a takto získané peníze přispějí na rozvoj nemocnice, další peníze chce společnost získat z evropských fondů. Jen v Semilech se podle Richtera počítá s investicemi za zhruba čtvrt miliardy korun.

Obnova čeká podle Richtera také takzvaný Nový pavilon a Hlavní pavilon. V přízemí vzniknou například moderní rehabilitační ambulance, první patro bude sloužit pro robotickou, digitální i klasickou rehabilitaci hospitalizovaných. "Součástí modernizace semilského areálu je i přestěhování klinických laboratoří s významným důrazem na rozvoj mikrobiologie. Nově vzniknou centrální šatny pro zaměstnance v Bílém i Novém pavilonu," doplnil radní.

MMN je jedním ze čtyř páteřních zdravotnických zařízení v Libereckém kraji, zajišťuje péči pro zhruba 100.000 obyvatel své spádové oblasti, kam kromě Semilska patří i části Jablonecka, zajišťuje ale také péči o pacienty oblastí Vrchlabska, Novopacka a Jičínska v sousedním Královéhradeckém kraji. Akciová společnost MMN spojila od ledna 2017 původně městské nemocnice v Semilech a Jilemnici, dnes disponuje zhruba 280 lůžky.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace