Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V říčce Olešce na Semilsku je račí mor, platí mimořádná veterinární opatření

12. 06. 2024 | 17:23

V říčce Olešce na Semilsku se rozšířil račí mor, plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyn. Krajská veterinární správa v Liberci dnes proto vydala mimořádná veterinární opatření, která by měla šíření tohoto infekčního onemocnění bránit.

rakŘíčníRybičkynet
Rak říční, foto z Rybičky.net

V platnosti budou půl roku, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V letošním roce jde podle SVS o první výskyt račího moru, loni řešili veterinární správy v Česku tři podobné případy.

Nákazu u uhynulých raků prokázalo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Krajská veterinární správa proto ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a městem Semily vymezila ochranné pásmo, které tvoří úsek Olešky od mostu na rozhraní Libštátu a Košťálova až po jez u benzinové čerpací stanice ve Slané u Semil. Opatření zakazují přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásma do jiných vod. V odůvodněných případech může veterinární správa vydat výjimku.

"V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní," upozornil Vorlíček. Na opatření upozorňují informační tabule, které v lokalitě rozmístila agentura ochrany přírody a krajiny. Jsou na nich popsána opatření a uvedeny informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj uložit pokutu.

Zdrojem račího moru jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce.

K šíření nákazy přispívá podle Vorlíčka například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory plísně se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami nebo mokré předměty, jako jsou rybářské sítě nebo holínky.

čtk