V Roztokách u Jilemnice skončila po dvou letech rekonstrukce hlavní silnice. Oprava necelých pěti kilometrů stála přes 125 milionů

10. 11. 2021 | 11:45

V Roztokách u Jilemnice na Semilsku skončila po dvou letech rekonstrukce krajské silnice třetí třídy. Projekt, na který použil Liberecký kraj peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), patřil letos k největším silničním stavbám v kraji. Rekonstrukce necelých pěti kilometrů silnice stála přes 125 milionů korun.

JilSilLK1
Nový povrch, chodníky, mosty, opěrné zdi, autobusové zastávky, kanalizace a mnoho dalšího přinesla rekonstrukce krajské silnice číslo III/28411 v Roztokách u Jilemnice. Stavba, jejíž náklady vyšly na 103 miliony korun bez DPH, započala loni v červenci. Foto + fotogalerie: FB Liberecký kraj

Důvodem vysokých nákladů byla náročnost stavby, řekl při dnešním otevření silnice ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Práce na stavbě začaly v polovině loňského roku. Součástí projektu byla rekonstrukce dvou mostů, které museli stavbaři zdemolovat a postavit nové. "V rámci rekonstrukce proběhla i výstavba 35 propustků a deseti opěrných zdí, součástí stavby byla také výstava 700 metrů dešťové kanalizace," doplnil Sviták. Rekonstrukce silnice v Roztokách podle něj nebyla jediným projektem v oblasti, pracuje se také na silnici v nedaleké Mříčné. "Ta by měla být hotová v prosinci," dodal.

Roztoky začaly s Libereckým krajem o rekonstrukci silnice jednat před šesti lety, náročná byla podle starosty Osvalda Süsse (NEZ) už sama příprava projektu a nutná majetková vypořádání. "Podařilo se to, a jsem tomu rád. Obec financovala veškeré chodníky, autobusové zastávky v počtu asi deseti, veřejné osvětlení, části kanalizací a vjezdy," řekl starosta. Na projekt za více než 20 milionů korun získala obec dotaci ze SFDI.

Liberecký kraj má letos v rozpočtu na opravy a rekonstrukce svých silnic druhých a třetích tříd zhruba 700 milionů korun, z toho asi 200 milionů z vlastního rozpočtu, zbytek z evropských a státních dotací. Je to zhruba o čtvrtinu méně než loni, kdy šlo do krajských komunikací bezmála 930 milionů korun. Od roku 2006 investoval Liberecký kraj do obnovy svých komunikací druhých a třetích tříd i díky státním a evropským dotacím přes devět miliard korun. Jejich stav se postupně zlepšuje, 39 procent komunikací je ale stále v nevyhovujícím či dokonce havarijním stavu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace