Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Veterináři na Semilsku museli kvůli hnilobě včelího plodu spálit 91 včelstev, ohnisek nákazy přibývá

19. 07. 2019 | 9:57

Kvůli hnilobě včelího plodu už museli veterináři na Semilsku spálit 91 včelstev. Číslo nemusí být konečné, ohnisek nákazy přibývá. Do ochranného pásma kolem nich spadá více než 1300 včelstev na 176 stanovištích, řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta. Hniloba včelího moru se v Česku objevila po třech letech, stejně jako v případě včelího moru není léčba možná a včelstva je nutné zlikvidovat. Včelaři pak mohou ministerstvo zemědělství požádat o náhradu škody.

včelař beekeeper-2650664 960 720
Ilustrační foto

Spálit je přitom nutné nejen samotná včelstva, u nichž se nákaza objeví, ale také úly. "Zlikvidovat se musí úplně všechno včetně nářadí, které včelař používá, včetně vosku, pláství, které má uložené jako zásoby před vytáčením, pracovní oděv. Všechno co přišlo do styku a co by mohlo být zdrojem nákazy," řekl Šebesta. Třeba medomet, který je poměrně drahý, lze ale podle něj dezinfikovat, pokud je z nerezu. Právě medomet, který si včelaři půjčují, mohl být ale podle něj v jednom případě i zdrojem přenosu nákazy.

Hniloba včelího plodu se na začátku června objevila u včelstva v Dolních Štěpanicích na Semilsku. Včelstva v ohnisku veterináři zničili a vytyčili ochranné pětikilometrové pásmo, v němž se musí dodržovat opatření pro přesuny včelstev a sledovat příznaky nákazy. Chovatelé, kteří mají včely v ochranném pásmu, museli Krajské veterinární správě v Liberci nahlásit aktuální údaje o počtu včelstev a jejich umístění. Postupně se ale v blízkém i vzdálenějším okolí objevila další ohniska v Horní Branné, Mrklově, Valteřicích a Víchové nad Jizerou a ochranné pásmo se kvůli tomu postupně rozšiřuje.

Hniloba je stejně jako včelí mor považována za nebezpečnou nákazu, pro člověka však nebezpečná není. Naposledy se choroba objevila v Královéhradeckém kraji v květnu 2016. Za hlavního původce hniloby včelího plodu jsou považovány dva druhy bakterií. Nákaza může být do chovu zavlečena při zalétávání včel, roji neznámého původu a infikovanými plásty, úly či včelařskými pomůckami. Chovatelé by proto měli vše pořizovat jen z ověřených zdrojů. Včelaři v Libereckém kraji přitom podle Šebesty bojují od loňska i se včelím morem, hlavně na Liberecku.

čtk