Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

VHS Turnov dokončilo po třech letech modernizaci zdroje vody  Bátovka pro Benecko a Jilemnici

27. 09. 2019 | 12:28

Krkonoších skončila po třech letech modernizace zdroje vody Bátovka pro Benecko a Jilemnici, jeho kapacita se zdvojnásobila. Současně se dělala i kanalizace pro Dolní Štěpanice, kde dosud nebyla. Náklady si vyžádaly 100 milionů korun, část se hradila z evropské dotace. "Byla to aktuálně naše největší investiční akce," řekl dnes ČTK při slavnostním zakončení stavby za Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) Milan Hejduk.

voda upravna nudvojovice strojovna cerpadla
Ilustrační foto

Podle něj šlo o komplikovanou stavbu, kdy nebylo možné pracovat přes zimu. "Kvůli sněhu a hlavně dopravní dostupnosti na Krkonoše," uvedl Hejduk. Proto byly práce rozdělené do tří let.

Vodovodní přivaděč Bátovka zásobuje vodou zhruba 10.000 obyvatel. Podle Hejduka je označovaný za rodinné zlato Jilemnice. "V roce 1913 naši předkové zachytili prameny v Bátovecké rokli a svedli je z krkonošských hor sedm kilometrů dolů do města. Až do dnešních dnů jejich systém plně fungoval," uvedl Hejduk. Podle něj ale bylo už potřeba obnovit většinu úseků vodovodního přivaděče od prameniště až po vodojem Na Kozinci v Jilemnici a zároveň bylo nutné prameniště i vyčistit. "Přinese to další jistotu v zásobování," uvedl. Navíc se podle něj podařilo zvýšit kapacitu vodního zdroje z pěti na deset vteřinových litrů.

Modernizace Bátovky výrazně pomohla také Dolním Štěpanicím, což je část Benecka. Nový je v obci rozvodný systém vodovodů včetně tříkomorového vodojemu. "Tím byl vyřešen provozně nevyhovující stav zásobování domů Dolních Štěpanic přímo z vodovodního přivaděče," uvedl Hejduk. Modernizaci vodního zdroje VHS Turnov spojilo s vybudováním splaškové kanalizace pro tuto část Benecka. Splašky od zhruba 140 objektů jsou odváděné na jilemnickou čistírnu. "Odkanalizování je jasný přímý vliv na životní prostředí Krkonoš a této obce," dodal Hejduk.

Na obě akce se podařilo získat VHS Turnov evropskou dotaci 40 milionů korun, Liberecký kraj přispěl 25 miliony, Benecko deseti miliony a Jilemnice šesti miliony. Zbytek hradilo vodohospodářské sdružení, které tvoří šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka. V letošním roce investuje sdružení do oprav a modernizace infrastruktury kolem 150 milionů korun, z toho zhruba polovinu se podařilo získat na dotacích.

čtk