Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Více než běžné odpadky dnes přírodu znečišťují všude se povalující papírové kapesníky či vlhčené ubrousky 

22. 07. 2023 | 14:40

Čas prázdnin, dovolených a výletů je v plném proudu. Skalní města, hory, známé i méně známé turistické regiony zažívají obvyklý návštěvnický ruch, který bohužel krom řady pozitiv má i své stinné stránky. Málokdo si asi nevšiml, že okolí frekventovaných turistických tras často připomíná víc než dovolenkový ráj nechutné smetiště.

Věžického rybníkaCharousek
U Vežického rybníka v Českém ráji lze vyfotit i daleko nechutnější odpadky... Ilustrační foto Pavel Charousek

Více než běžné odpadky dnes přírodu znečišťují všude se povalující papírové kapesníky, vlhčené ubrousky či dámské hygienické potřeby odhozené při nevhodném „odskakování si“ do přírody.

„Na tento návštěvnický nešvar začalo Sdružení Český ráj poukazovat již před třemi lety, a to formou komiksu, který vysvětluje, jak si správně počínat v přírodě, když není žádná toaleta na dosah,“ přibližuje Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj. Společně s firmou Travelbakers a se Střediskem ekologické výchovy v Sedmihorkách vznikly další výstupy v podobě mapy toalet poslední záchrany či ekologického programu „Lesní překvapení“. Iniciativa také zaujala další destinační managementy, které se s obdobnými problémy ve svých oblastech také potýkají. Společně s nimi tak byl pro letošní sezonu spuštěn nový web www.chodimbezestop.cz. Ten návštěvníkům přibližuje „Šestero odpovědného návštěvníka přírody“ s akcentem právě na téma nezanechávání nežádoucích stop. „To v tuto chvíli vnímáme jako nejožehavější,“ doplňuje Jitka Kořínková.

Do projektu se již zapojily destinační managementy turistických oblastí Krkonoše, Orlické hory a Podorlicko, Broumovsko, Hradecko a také Královéhradecká centrála cestovního ruchu. V tuto chvíli také probíhají jednání o spolupráci s Lesy České republiky či iniciativou Ukliďme Česko.

Cílem projektu je především výchova návštěvníků k ohleduplnějšímu chování v přírodních lokalitách a zbavení se mylného dojmu, že „jednou se nic nestane“. Pokud totiž s tímto názorem projde danou lokalitou za den tisíc lidí, tak se toho stane poměrně dost. Znečištění přírodních lokalit se dá předcházet a stejně jako u jakékoli jiné snahy platí osvědčené pravidlo, že každý musím začít sám u sebe.

A jak tedy začít? Třeba tak, že při plánování svých výletů přibalíme do batohu toaletní lopatku, kterou můžeme v případě potřeby vyhrabat potřebnou díru. Vybavíme se sáčkem na odpad, protože, co si přineseme, to si také odneseme. Špatné není podívat se, kde máme na plánované trase toalety, které můžeme využít a vyhnout se tak odskakování v přírodě.

Více na www.chodimbezestop.cz