Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výrobce matrací z Roztok u Jilemnice čeká po říjnovém požáru stěhování do nových prostor

14. 12. 2020 | 11:32

Hilding Anders ČR výrobu matrací zatím obnovil z 60 procent, plně by to mělo být do jara příštího roku. Přerušit výrobu musela firma na konci října, kdy její závod v Roztokách u Jilemnice zničil požár se škodou za více než 100 milionů Kč. Firma dočasně výrobu přesunula na jižní Moravu a hradeckého kraje. V Roztokách už matrace vyrábět nebude. Výrobní hala se bude bourat a firmu čeká stěhování. Podoba nového závodu se řeší se švédskou centrálou Hilding Anders. ČTK a Českému rozhlasu to řekl ředitel společnosti Petr Vašíček.

požár roztoky
Foto: HZS LK

"Je tam několik scénářů, malá fabrika, velká továrna, která by zásobovala další okolní státy. Těch variant je hodně, ale celkově Hilding Anders nechce opustit Českou republiku a nechce opustit tuto lokalitu, protože to know how lidí (zaměstnanců) je velice cenné," uvedl Vašíček. Firma má skoro třetinový podíl na českém a slovenském trhu s matracemi, ročně jich vyrobí čtvrt milionu. Zaměstnává zhruba 100 lidí z Jilemnicka a Novopacka a v této oblasti by měl v budoucnu nový závod vyrůst.

V Roztokách působil výrobce matrací 20 let. Původně pod názvem Tropico, ve spojení se švédským výrobcem postelí a matrací Hilding Anders funguje od roku 2007. Obnovit výrobu v Roztokách nemá podle Vašíčka smysl, umístění závodu uprostřed obce ji omezovala už před požárem. "Byly tady limity pro výrobu z důvodu hluku a nadměrného pohybu aut," uvedl. Limitovaní podle něj byli i velikostí závodu, k dispozici měli 3600 metrů výrobní plochy, což už nestačilo. "Před požárem jsme měli nárůst výroby o 20 procent v porovnání s loňským rokem," dodal. Pokud by firma nebyla omezena výrobní kapacitou, mohlo to být podle něj ještě více.

Po požáru se šičky dočasně přesunuly do Nové Paky, administrativa do Hořic, kde je i logistické centrum, a výroba matrací se dělá v sesterském závodě v Chorvatsku a také na jižní Moravě u Hodonína. Podle Vašíčka nebylo jednoduché sehnat vhodnou halu. "Protože na výrobu je nutná zkolaudovaná hala, která je přímo dělaná na požární ochranu, jakou jsme měli tady v Roztokách. Taková byla v republice volná jen jedna, proto to máme tak rozházené," uvedl.

Výrobní halu v Roztokách zachvátil požár na státní svátek 28. října, hasiči kvůli němu vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Hasiči i policie sice příčinu požáru stále vyšetřují, podle Vašíčka ale selhal jeden ze strojů, od něhož se vzňal prach a požár se rychle rozšířil. Nikomu se nic nestalo, vybavení a hala jsou ale kompletně zničené a budova staticky narušená. "Čekáme na oficiální zprávu statika, ale předběžná zpráva říká, že budova kompletně bude muset jít dolů," uvedl Vašíček. Výše škody se ještě vyčísluje, bude ale mezi 100 až 200 miliony korun. "Spíše k 200 se to bude blížit," odhadl ředitel společnosti. Podle něj za předchozích 20 let žádný požár neřešili. "My jsme nikdy neměli ani malý incident," řekl.

Podle výroční zprávy dosáhly tržby společnosti Hilding Anders ČR loni téměř 357 milionů korun a její hospodaření skončilo v zisku 9,6 milionu korun před zdaněním. I přes dvouměsíční výpadek budou letošní tržby podle Vašíčka vyšší. "Nárůst je mezi pěti až sedmi procenty," dodal.

čtk