Vzpomínková akce k 80. výročí smrti parašutistů ze skupiny Antimony se konala v Rovensku pod Troskami
Vzpomínková akce k 80. výročí smrti parašutistů Františka Závorky a Lubomíra Jasínka ze skupiny Antimony se konala v Rovensku pod Troskami na Semilsku i v nedaleké obci Veselá. Její součástí byl přelet gripenů, výstava, promítání hraného filmu Antimony či prohlídky bývalé školy ve Veselé, kde byl úkryt pro lidi hledané gestapem.
Rovensku pod Troskami před 80 lety hrozilo vyhlazení podobně jako o rok dříve Lidicím a Ležákům. V jejich případě to bylo v souvislosti s činností výsadku paraskupiny Antimony. Parašutisté měli po represích vyvolaných atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha navázat zpřetrhané spojení mezi domácím odbojem a exilovou vládou v Londýně. Nebyli však příliš úspěšní. Gestapo se tehdy dostalo na stopu i řídícímu učiteli Karlu Hlaváčkovi z Veselé u Rovenska. V tamní škole v tajné místnosti ukrýval lidi, které hledalo gestapo, včetně významného odbojáře Vladimíra Krajiny. "Byl mimo jiné jedním z důležitých kontaktů právě na výsadek Antimony," uvedl mluvčí kraje Filip Trdla .
Hlaváčka gestapáci odvlekli do Jičína, kde mu vyhrožovali, že Rovensko čeká osud Lidic. Hlaváček nakonec pod nátlakem uzavřel s německou tajnou policií písemnou dohodu, že pomůže k dopadení výsadkářů výměnou za životy obyvatel Rovenska pod Troskami. Dva příslušníci výsadku, Lubomír Jasínek a František Závorka, se ukrývali v domku plavčíka Lukeše na plovárně za městem. Němci domek 16. ledna 1943 obklíčili a k výsadkářům vyslali parlamentáře - starostu Kouřila a učitele Hlaváčka. Parašutisté se nejdříve chtěli prostřílet na svobodu a až na naléhání, že když se nevzdají, hrozí městu vyvraždění, od toho upustili. Se slovy "živé nás nedostanete" rozkousli ampuli s jedem a zemřeli. "Než aby padli do rukou gestapa, raději zvolili smrt pozřením kyanidu," uvedl Trdla. Rozzuření nacisté tehdy po starostovi požadovali seznam 60 lidí, které hodlali popravit. Ten to odmítl s tím, že odpovědnost je na něm a ať popraví jen jeho. Nakonec bylo Rovensko i jejich starosta ušetřeni, důvody dodnes nejsou známy.
čtk