Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Za rekonstrukci mostu přes Jizeru v Semilech zaplatí kraj méně, než čekal

08. 11. 2023 | 12:46

Za rekonstrukci mostu přes Jizeru v Semilech zaplatí Liberecký kraj 80,4 milionu korun, je to o téměř pětinu méně, než předpokládal. Podle původních plánů už se touto dobou měla rekonstrukce chýlit k závěru, na jaře se ale nepodařilo najít dodavatele a kraj musel soutěž opakovat a cenu zvýšit.

mostsemily1
Foto Artur Irma

Práce tak začnou až příští rok na jaře. Novináře o tom dnes informoval náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

"Most nesplňuje parametry pro pěší, obtížně se tam například vyhýbají lidé. Projekt tedy přinese kromě vybudování zcela nového mostu také rozšíření chodníků, a to až na čtyři metry. Navíc budou od vozovky oddělené zábradlím. Jsem rád, že se nám nakonec povedlo vysoutěžit firmu. V původním výběrovém řízení všechny nabídky překročily maximální možnou cenu, museli jsme tak soutěž zrušit a vyhlásit ji znovu," doplnil Sviták.

Na začátku roku vyhlásil kraj soutěž s maximální přípustnou cenou 74 milionů korun, všechny nabídkové ceny byly ale o 30 procent vyšší. Kraj pak soutěž zopakoval se stejnou cenou, ale dodavatele znovu nenašel, v září proto vypsal soutěž potřetí a maximální přípustnou cenu zvýšil na 98,4 milionu korun. Dostal šest nabídek, zvítězila Eurovia CS. "Vím, že to městu Semily způsobilo problémy, ale ta úspora je v řádu desítek milionů korun," poznamenal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Prodlevy zaviněné neúspěšným hledáním dodavatele využili v Semilech k výstavbě sítí, kanalizace i vodovodu v navazující ulici Na Mýtě. "Původní myšlenka byla, že když už dopravně zatížíme město, tak by se to udělalo najednou, teď se ukazuje, že je dobře, že se to rozdělilo, protože té práce tam bylo velké množství, takže my v tomto roce stihneme všechno v ulici Na Mýtě a budeme mít kompletně hotovou přípravu na výstavbu mostu. Ten by se měl pak za jednu stavební sezonu stihnout," dodala semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Zakázka je rozdělená na dvě části. Investorem demolice a výstavby nového mostu je Liberecký kraj. Semily zaplatí chodníky, osvětlení a schodiště tak, aby mohli chodci po mostě přecházet co nejbezpečněji. "Motoristé budou muset po dobu rekonstrukce využít objízdné trasy. Přes Jizeru se dostanou po mostu v Jatecké ulici," dodal Sviták. Most v Jatecké ulici nechalo město právě kvůli tomu loni za 37 milionů korun zrekonstruovat.

čtk