Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

U sdruženářů po sezoně hlavy nepadaly, ale reprezentanty čeká finanční spoluúčast na přípravě

02. 06. 2019 | 11:15

Pro české sdruženáře to byla nepochybně nevydařená sezona, ale vedení Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR po ní nezlomilo nad trenéry ani závodníky hůl a nepadaly hlavy. Naopak, hodně času se věnovalo analýze, proč se najednou progres ve výkonnosti mladých závodníků – nedávných juniorských mistrů světa a medailistů – zastavil.

lyže běžky MSJTomas Portyk menší
Foto: Artur Irma

Realizační tým se pro nadcházející sezonu nezměnil a také v reprezentačním družstvu s výjimkou Miroslava Dvořáka, který letos na jaře ukončil kariéru, se objevují známá jména. Pod vedením trenéra Marka Šablatury a jeho asistenta Vladimíra Šmída zahájí letní přípravu Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek (všichni z Dukly Liberec).

V loňském roce se trenéři snažili závodníkům naordinovat větší objemový trénink, aby nabrali potřebnou kondici a vytrvalostní základ, z něhož budou v dalších letech brát. V běžecké části se opravdu ukázalo znatelné zlepšení, ale tento systém tréninku nám však naboural skokanskou připravenost. Mezinárodní špička se v posledních letech mnohem víc soustředí právě na skokanskou specializaci a na jednotlivé detaily – příprava se tak už hodně přiblížila profesionálním skokanům. Vzhledem k tomu, že v České republice není v zimě jediný funkční můstek, museli reprezentanti neustále někam dojíždět, což jen zvyšovalo jejich únavu z už tak náročných cest do dějišť závodů Světového poháru,“ vysvětluje důvody slabších výkonů Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Kvóta ve Světovém poháru jen pro dva závodníky

Krátce po skončení minulé sezony se uskutečnily dvě velice otevřené debaty vedení úseku s trenéry a závodníky. Jejich cílem bylo vyčistit hlavy a vyříkat si vše, co se nepovedlo a co bylo příčinou výrazného poklesu formy zejména ve skokanské části. Závěr? Jedna – byť nevydařená – zima by neměla být důvodem k radikálním řešením.

Shodli jsme se, že je třeba obecně změnit přístup k reprezentantům. Určitě není pravda, že by nedělali v přípravě to, co mají, ale pokud se chtějí dostat do světové seniorské špičky, musí pochopit, že tento sport je tvrdý a častokrát bolí. Současně je třeba, aby si uvědomili, že zejména zahraniční příprava není zadarmo, ale stojí nemalé prostředky. V této souvislosti od nich proto budeme vyžadovat také určitou finanční spoluúčast. Nebudou to žádné likvidační částky, ale závodníci si budou muset na přípravu něco připlatit. Budou se tak podílet na jejím finančním zabezpečení a současně to zvýší jejich spoluzodpovědnost za kvalitu tréninku i výsledky, upřesňuje Tomáš Slavík.

V této souvislosti však reprezentanti dostanou k dispozici část reklamní plochy na kombinézách, aby si mohli tuto výpomoc u svých osobních sponzorů vykompenzovat. Tato praxe už ostatně ve většině ostatních lyžařských disciplín úspěšně funguje. Výrazně se také omezí cestování a zkrátí se tréninkové bloky. Přípravu, u níž to bude možné, absolvují sdruženáři v České republice. Do zahraničí budou vyjíždět na kratší skokanské soustředění prokládaná i tréninkem na Ještědu.

Na konci srpna a počátkem září čekají reprezentanty starty na Letní Grand Prix, ale celého seriálu se nezúčastníme. Poté absolvují přípravu na prvním sněhu a v listopadu už zahajuje Světový pohár. Pro nadcházející sezonu však nemáme k dispozici tolik míst jako v té minulé, kdy mohlo startovat až pět sdruženářů. Teď máme jistou kvótu pouze dvou závodníků – jeden je placený FIS a druhý se účastní na náklady našeho svazu. Znamená to, že další členové ´áčka´ absolvují závody Kontinentálního poháru s cílem získat zde co nejvíc bodů a postupně zvýšit kvótu na tři reprezentanty,“ doplňuje Tomáš Slavík.

TZ