Českolipsko – ráj slují. U Sloupu jsou Liščí díry a Brýlařská či Švédská jeskyně
Regionem bohatým na skalní útvary a jeskyně je Českolipsko. Zejména v okolí městečka Sloup v Čechách nedaleko Cvikova. Zde se nalézá mnoho romantických skalních dutin. Jedná se o Samuelovu jeskyni, Velkou cikánskou jeskyni a další sluje, které jsou volně přístupné.
„Rádi navštěvujete místa, která jsou opředená tajemstvím? Mezi taková místa jeskyně určitě patří. V Libereckém kraji jich máme celou řadu, a tak to není na jeden výlet, ale hned několik,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Samuelova jeskyně
Uměle vytesané místnosti ve skalní věži nad Dobranovským potokem proti hradu Sloup. Roku 1718 je vyhloubil místní rodák Samuel Görner, který zde žil 17 let a vyráběl a brousil zde skla do brýlí a dalekohledů. V roce 2003 byla opravena a vyznačena přístupová cesta a skalní vyhlídky nad jeskyní. Jsou odtud krásné výhledy do okolní krajiny.
Velká Cikánská jeskyně
Ohromný přírodní útvar dlouhý skoro 30 metrů a široký 15 metrů. Nachází se u Dobranovského potoku, asi 300 metrů na západ od rozcestí u Sedmi trpaslíků. Jeskyně byla pravděpodobně osídlena již v pravěku. V zimě se zde tvoří přes vchod velký ledový rampouch.
Malá Cikánská jeskyně
Jeskyně je uměle vytesaná s klenutými stropy 16 metrů široká. V dřívějších dobách sloužívala jako útočiště a místo odpočinku kočovných cikánů. Nachází se asi 200 metrů na severozápad od rozcestí u Sedmi trpaslíků.
Brýlařská jeskyně
Malá jeskyně se nachází asi 300 metrů na jih od sloupského hřbitova v lese nad bývalým lomem na písek. Podle pověsti se tu brousilo optické sklo, proto má jeskyně svůj název.
Liščí díry
Jeskyně ve skalním ostrohu na kraji lesa při vstupu do Sloupských skal asi 300 metrů na jihovýchod od sloupského hřbitova. Jeskyně je tvořena systémem dutin, skalních komínů a průrev. V největším komíně jsou zbytky žebříku ukončeného schůdky.
Švédská jeskyně
Nachází se v levé části Konvalinkového dolu ve Sloupských skalách. Ve 30-ti leté válce procházely Sloupem švédské oddíly, které loupily a ničily všechno co mohly. Obzvláště roku 1648 si počínaly velice krutě. Obyvatelstvo si zachraňovalo životy a cenné předměty. Proto se hodila těžko přístupná prostorná jeskyně, proto její název. Zbyla pouze jeskyňka o hloubce 3 metry a výšce 2 metry a vytesané schody, vše přístupné bočním skalním komínem.
Jezevčí díra
Malá jeskyně vysoko nad Švédskou jeskyní přímo vlevo pod Horní Hraběcí cestou. U vchodu je vytesaný obrázek. Podle pověsti zde měl zahynout místní myslivec při zimním lovu. Ze skály je široký výhled do kraje.
LK/Jan Mikulička