Zimní Lužické hory vybízejí k lyžování i procházkám. Počasí je příznivé, silnice sjízdné

24. 12. 2022 | 8:38

Lužické hory jsou neobjeveným klenotem pohraničí, který v sobě skrývá mnohé. Na své si přijdou sportovci, umělci, ale i fanoušci dobrého piva.

LUžoriginal petr-musil
Foto: LK

„Krajina Lužických hor je krásná nejen od jara do podzimu, ale nabízí také mnoho možností a příležitostí návštěvníkům a milovníkům zimních sportů v zimních měsících. Je tu také řada možností k poznávání místních řemeslných tradic,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce provedou Lužickými horami. Menší okruh vede přes louky pod Zeleným vrchem o délce zhruba tři kilometry. Z něj se při dobrém počasí otevírají výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence je vhodná trasa vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku se nachází výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn, až na rozcestí k Lužické magistrále

K nenáročné zimní procházce vybízí vrchol Luž. Znělcová hora Luž je se svou výškou 793 m. n. m. nejvyšším vrcholem celého masivu Lužických hor, který tvoří skupina rozmanitých kopců táhnoucích se od České Kamenice až k Hrádku nad Nisou. Na samém vrcholu stála v minulosti horská chata, která byla v roce 2020 přestavěna na unikátní rozhlednu.

Kdo ale zimním sportům příliš neholduje, může ho zaujmout třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Vystaveny jsou nejen nové přírůstky ve sbírce, ale i exponáty, které byly dosud veřejnosti ukryty v depozitářích. Za prohlídku stojí i Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší svého druhu v Evropě, nebo firmě J.  & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Zimní období vyzývá také k poznání jednoho z fenoménů Lužických hor – Pivní stezky, která propojila devět místních řemeslných pivovarů.

LK/Anna Vašková

Zbytky zledovatělého sněhu jsou na silnicích na Jablonecku, mlha na Semilsku

Silnice v Libereckém kraji jsou dnes ráno s opatrností sjízdné. I přes oblevu jsou stále zbytky zledovatělého sněhu na silnicích na Jablonecku, a to včetně hlavních tahů. Na Semilsku mohou řidičům problémy působit mlhy, zejména v horských oblastech, kde je dohlednost do 100 metrů. Vyplývá to z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic.

Povrchy vozovek v Libereckém kraji jsou převážně vlhké nebo mokré. Kromě Jablonecka silničáři nehlásí sníh v žádné jiné lokalitě v kraji. Teploty jsou ráno v kraji mezi pěti až osmi stupni Celsia, na horách kolem pěti stupňů. Znatelně tak ubývá i sněhu na horách. Podle údajů z meteorologické stanice na Rozmezí v Jizerských horách v tomto místě leží asi 20 centimetrů, před dvěma dny to bylo skoro 35 centimetrů.

Meteorologové očekávají dnes v Libereckém kraji proměnlivou oblačnost, místy s přeháňkami, zejména na horách. Ve výšce nad 1100 metrů nad mořem mohou být i smíšené srážky. Teplotní maxima přes den by měla být mezi šesti až devíti stupni Celsia.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace