Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Apoštolský nuncius navštívil libereckou radnici a požehnal městu

24. 09. 2019 | 5:53

Velvyslanec Vatikánu, apoštolský nuncius v České republice Charles Daniel Balvo přijel v neděli do Liberce u příležitosti 460 let od položení základního kamene při přestavbě kostela sv. Antonína Velikého do současné podoby.

dsc 5791
Foto: Jan Král

Letos zároveň uplynulo 140 let od povýšení zdejší farnosti na arciděkanství. Dalším výročím je 15 let od začátku stavební rekonstrukce této pro město významné památky.

Vzácnou církevní návštěvu doprovázel primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Dopoledne nuncius celebroval mši svatou a poté si prohlédl libereckou radnici, kde ho přivítal primátor spolu s náměstky Jiřím Šolcem a Ivanem Langrem. Diplomat Svatého stolce požehnal Liberci a jeho lidem a zapsal se do kroniky města.

Jeho odpolední program pokračoval návštěvou Ještědu, ale například také Ostašova, kde byl komunisty vězněn kardinál Josef Beran. Dům byl sice už před 50 lety srovnán se zemí, ale zůstal tam rybníček zvaný Čtyřlístek, což bylo jediné místo, kam mohl a kam se chodil modlit i za lidi, kteří tu tehdy žili, aniž by tušil, kde vlastně je. Farníci zarostlé místo už vyčistili, aby důstojně připomínalo kardinála Berana. Liberecké arciděkanství chce na místě postavit smírčí kříž.

Mons. Charles Daniel Balvo je americký katolický duchovní, diplomat Svatého stolce a titulární arcibiskup castellský. V roce 2018 jej papež František jmenoval apoštolským nunciem v České republice, čímž se stal i doyenem diplomatického sboru České republiky. 

MML/Jan Král