Bioplynová stanice bude mít zpracovatelskou kapacitu 15 až 30 tisíc tun materiálu ročně
Město Liberec schválilo uzavření Memoranda o společném zájmu a postupu ve věci výstavby budoucí bioplynové stanice na pozemku statutárního města Liberce. Krajská metropole v současné době prostřednictvím svozové společnosti FCC Liberec s.r.o. nakládá s biologicky rozložitelnými komunálními odpady (BRKO), které vybere od občanů v rámci sběru do tzv. „hnědých BIO popelnic“.
Také jsou od občanů vybírány na sběrném dvoře v Ampérově ulici, na sběrném místě v ul. Dr. M. Horákové a v neposlední řadě v rámci jarního a podzimního sběru bioodpadů do velkoobjemových kontejnerů.
„V nádobách a na sběrném dvoře, ale i v hnědých popelnicích v převážné míře končí zelený odpad ze zahrad. Ten se následně převáží na překladiště v Krásné Studánce a dále se vozí do kompostárny v Mimoni. Gastroodpad (složka BRKO, neboli kuchyňský odpad) v těchto nádobách většinou nekončí. Gastroodpady tak v současné chvíli nejsou v Liberci od občanů vybírány odděleně. Jedinou komoditou, která je sbírána zvlášť, jsou jedlé oleje,“ popisuje náměstek primátora pro technickou správu města Jiří Šolc.
Legislativa se v této věci značně zpřísňuje a lze očekávat její další zpřísňování v souvislosti s ekologickými cíli EU a minimalizací uhlíkové stopy. Zpracování biologicky rozložitelných odpadů v bioplynové stanici je v souladu se záměry města Liberce významně snížit emise, resp. splnit závazek „dekarbonizace“ a současně sníží závislost na dovážených fosilních palivech. Cílem je vytvořit velkou bioplynovou stanici, kde by byly likvidovány odpady ze souměstí Liberce a Jablonce nad Nisou.
„Předpokládáme, že bioplynová stanice bude mít kapacitu na zpracování 15 až 30 tisíc tun ročně. Bioplynová stanice by mohla být vybudována na pozemku vlastněném městem při Londýnské ulici. Pozemek je v sousedství městské čistírny odpadních vod ve vlastnictví SVS a provozované SČVK a. s.,“ doplňuje náměstek Jiří Šolc.
LB/Jana Kodymová