Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Centrum Amelie v Liberci pořádá sbírku vánočních ozdob a dekorací pro nemocné s rakovinou

07. 11. 2021 | 9:41

Liberecké Centrum Amelie pořádá už tradiční sbírku vánočních ozdob a dekorací. Výtěžek z jejich prodeje využije na pomoc onkologicky nemocným a jejich rodinám. Předměty do sbírky mohou lidé až do 30. listopadu přinést přímo do Centra Amelie v Krajské nemocnici Liberec, do Krajské vědecké knihovny v Liberci nebo do Drogerie Jasmín v Mnichově Hradišti. Prodávat je pak budou dobrovolníci u stánku v libereckém OC Forum od 10. do 16. prosince, řekla ČTK koordinátorka centra Petra Kuntošová.

vánoce new-years-eve
Ilustrační foto

"Sbírkou a následným prodejem vánočních předmětů se snažíme zajistit bezplatné služby pro nemocné i v této finančně náročné době. A s pomocí těchto služeb jim usnadnit zvládání nemoci a následný návrat do běžného života. Cílem akce je také publicita našich služeb, aby lidé věděli, že se v případě onkologické nemoci mají kam obrátit o pomoc," doplnila Kuntošová. Díky darům a podobným projektům může podle ní centrum poskytovat nemocným i jejich blízkým své služby zcela zdarma.

Amelie bude darované předměty prodávat za ceny nižší, než jsou ceny v obchodech. Lidé tak mají příležitost zbavit se nepotřebných vánočních ozdob a dekorací nebo si naopak nějaké nakoupit, zútulnit si domov a přispět na dobrou věc. "Loni jsme utržili 40.000 korun, získané peníze nám pomáhají i letos zajistit například sociální poradenství nebo psychologickou podporu, které jsou pro nemocné s rakovinou či jejich blízké důležitou součástí péče. Vzhledem k přetíženosti zdravotnického personálu není ale bohužel reálné ji získat v samotných zdravotnických zařízeních," řekla koordinátorka projektu. Peníze podle ní pomohou také například s financováním různých aktivizačních činností, jako je plavání nebo zdravotní cvičení.

Podpora onkologicky nemocných v sociální a psychické oblasti má pozitivní vliv jak na zvýšení úspěšnosti léčby, tak na návrat do běžného života po ní. "Kontakt na Amelii jsem získala v čekárně onkologie, když jsem potřebovala zjistit, zda mám nárok, a jak žádat o invalidní důchod. Důchod mi byl přiznán a já nadále využívám plavání a vycházky s Amelií, abych se udržela alespoň v nějaké kondici a na čerstvém vzduchu přišla na jiné myšlenky. Ještě že jsou tyto služby zdarma, žiji sama a finančně bych si to nemohla dovolit," řekla ČTK paní Dana, která je jednou z klientek Amelie v Liberci.

čtk