Divadlo F. X. Šaldy chystá kabaret se známými písněmi Suchého a Šlitra jako poctu Semaforu. Premiéra je dnes

18. 06. 2021 | 13:41

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravuje revuální kabaret se známými písněmi Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Hudební představení bude poctou divadlu Semafor. Liberecký činoherní soubor ve spolupráci s baletem a orchestrem ho v premiéře uvede tento pátek. Autory scénáře jsou dramaturg Jiří Janků a režisér inscenace Šimon Dominik.

semafor7
Foto: Artur Irma

"Semafor je někde hluboce uložen v našich srdcích. Je to divadlo, které nás nesmírným způsobem oslovilo a nějakým způsobem vedlo naši divadelní cestu. Je to fenomén, který na divadelní scéně září do dneška," řekl dnes novinářům Janků. Semafor vznikl v roce 1959 a zcela se vymykal tehdejší tvorbě.

Foto: Artur Irma"Uvědomme si, že to byla doba vrcholného socialismu, kdy se v rádiu zpívaly budovatelské písně a Suchý se Šlitrem přišli s novou poetikou a dali celému národu, když to řeknu v uvozovkách, divadlo s lidskou tváří. Prostě divadlo o obyčejných věcech s nádhernými písničkami, a my jsme tomuto divadlu chtěli vzdát poctu," uvedl Janků.

Foto: Artur IrmaZe semaforských hitů pro představení vybral spolu s Dominikem 18 písní. "Byl to téměř nadlidský úkol, zvláště poté, kdy jsme si řekli, že chceme, aby v inscenaci zazněly i písně, které nejsou tolik známé. Snad se nám nakonec povedlo vše sestavit tak, aby byli diváci spokojeni, i když je nám jasné, že se budou ptát: A proč tam není tohle a tohle?," uvedl Janků.

Foto: Artur IrmaDominik vnímá tuto inscenaci nejen jako poctu Suchému a Šlitrovi, ale hlavně jako rozloučení s generací, která definovala českou populární kulturu na desetiletí dopředu. "A také jako přihlášení k jejímu odkazu. Nejde přece o to, kolik semaforských písniček se dnes ještě zpívá a kolik se bude zpívat za deset nebo 20 let. Ale o způsoby myšlení, o poetické principy, o kořeny humoru, o lidství, o vkus, o senzitivitu. A ty přežijí ještě hodně dlouho." uvedl Dominik.

Foto: Artur IrmaSlavné evergreeny Suchého a Šlitra jsou v liberecké revue propojené příběhem klaunů, kteří diváky provázejí dobou od vzniku Semaforu až do Šlitrovy smrti v roce 1969. Suchého v libereckém kabaretu bude představovat ve dvojroli Martin Polách a Stavros Pozidis a Šlitra také ve dvojroli Martin Stránský a Ondřej Kolín. "Mě ta práce bavila, protože tam byla sranda. A jestli to bude lidi bavit, protože jim to aspoň trošku připomene to, co už třeba znají jen z televize, tak bude pro mě dobře," uvedl Stránský. V kabaretu se představí i další členové činohry a baletu. Hrát bude živá kapela pod vedením Dalibora Tuže.

Foto: Artur Irmačtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace