Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do taneční verze převedl balet libereckého Šaldova divadla slavnou Shakespearovu hru Zkrocení zlé ženy

17. 11. 2023 | 5:00

Do taneční verze převedl balet libereckého Šaldova divadla slavnou divadelní hru Zkrocení zlé ženy, kterou na konci 16. století napsal anglický dramatik William Shakespeare. V premiéře ji uvede liberecké divadlo na velké scéně tento pátek, bude to na hudbu Dmitrije Šostakoviče. Novinářům to dnes řekla dramaturgyně baletního souboru Barbora Svobodová.

zzz divadloliberec 6
Zkrocení zlé ženy v Liberci, foto: Artur Irma

Komedii o vzpurné Kateřině a veronském šlechtici Petrucciovi do taneční podoby převedla vedoucí souboru Marika Mikanová, pro niž je to už druhá taková zkušenost s touto hrou. Poprvé ji do taneční verze upravila před pěti lety pro divadlo v Ústí nad Labem, toto zpracování se odlišuje. "Snažila jsem se doladit detaily a ještě lépe vystihnout charaktery. A hlavně předně postavit choreografii šitou na míru Liberci, protože v Ústí nad Labem je jiný taneční soubor, má jiné priority a trochu se zaměřuje na jiný pohybový slovník," řekla Mikanová.

Zkrocení zlé ženy v Liberci, foto: Artur IrmaV hlavních rolí v Liberci se představí Španělka Nuria Cazorla Garcíaová a Slovák Michal Kováč. "Nuria je temperamentní tanečnice, která dovede zaujmout. Umí se v okamžiku hladce proměnit z fúrie na milou a vstřícnou ženu. A Michal je přemýšlivý, charismatický tanečník, který si s rolí Petruccia hraje a přináší obraz pohodového muže. Je výhra mít v týmu takové umělce," dodala Mikanová.

Zkrocení zlé ženy v Liberci, foto: Artur IrmaBaletní inscenaci záměrně ponechala ve stylu odlehčené renesance, neboť její hlavní téma se točí kolem obvyklé renesanční praktiky, kdy se manžel snaží svou ženu přetvořit k obrazu svému, což neodpovídá dnešní emancipované době. "V tom tanci se to dá dělat lépe stravitelnější pro dnešní mladé lidi," uvedla Mikanová. U hlavních postav této Shakespearovy hry se zaměřila zejména na hledání vzájemného respektu a důvěry. "A z toho šíleného páru, který na začátku vidíme, úplně se tam můžou pomlátit a povraždit, tak vznikne a oni roztančí, zahrají a prožijí harmonický vztah," dodala.

Zkrocení zlé ženy v Liberci, foto: Artur IrmaJako ideální jí k tomu přišla Šostakovičova hudba. "Je to velice dynamický skladatel a nemusí být každému jeho hudba úplně vždycky libozvučná. Má neskutečný dynamický rozpaly, ale pro tohle představení to tak funguje. Pro mě byla radost a i strašně jednoduché připravit hudební koláž, protože mně to lezlo všechno do nohou. Když to řeknu úplně konkrétně: třeba když jsem hledala hudbu pro první seznámení Kateřiny a Petruccia, tak jsem potřebovala hudbu, která je klidná, oťukávací, pohodička, a najednou Kateřina bouchne a to prostě ten Šostakovič umí geniálně. A je to jeden příklad z mnoha, které se v tom představení objevují," dodala Mikanová.

čtk