Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Festival Mateřinka rozdal ceny, mezi oceněnými dominovala inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! domácího Naivního divadla

25. 06. 2019 | 12:00

Mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel Mateřinka 19, který se zaměřuje na inscenace pro děti předškolního věku a jehož jubilejní 25. ročník se konal v Liberci ve dnech 18. – 22. června, je už minulostí. Zakončen byl vyhlášením výsledků.

NDmatTheater de Spiegel, Antverpy Zvídavost
Theater de Spiegel, Antverpy - Zvídavost, foto: ND

Na základě výroku pětičlenné odborné poroty bylo uděleno deset cen a dvě čestná uznání. Mezi oceněnými dominovala inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! domácího Naivního divadla Liberec, která posbírala hned čtyři z udělených cen. Dvě ocenění pak obdržela inscenace Myši patří do nebe Divadla Lampion z Kladna. Uspěly rovněž inscenace Zvídavost – Curiosa (Theater de Spiegel, Belgie), iOtesánek (Divadlo b Praha), Moment! (Studio Damúza Praha) a Žluté – modrá – zelený (Naivní divadlo Liberec).

Za přítomnosti představitelů Statutárního města Liberec (náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch, pan Ivan Langr) a Libereckého kraje (členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, paní Květa Vinklátová) proběhl v sobotu odpoledne v Naivním divadle závěrečný ceremoniál 25. ročníku mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel pro děti předškolního věku Mateřinka 19.

Během festivalu mohli diváci zhlédnout 35 divadelních produkcí v podání jednadvaceti souborů, z nichž pět bylo ze zahraničí (Belgie, Německo, Polsko, Slovensko a Španělsko). Představení se konala na nejrůznějších místech po celém Liberci. Vedle Naivního divadla se hrálo v Malém divadle F. X. Šaldy, v Základní umělecké škole, ale také pod širým nebem v zahradě Jedličkova ústavu a na náměstí Dr. E. Beneše. Ochuzeni nezůstali ani diváci v Turnově. Letos měla na festivalu velké zastoupení také speciální kategorie inscenací pro nejmenší diváky od 1 roku do 3 let.

Kromě loutkového divadla si mohli obyvatelé Liberce a okolí užít bohatý doprovodný program v podobě koncertů, filmové projekce, loutkářské dílny nebo slavnostního průvodu. Velký úspěch měla vzducholoď Elefantelin umístěná před libereckou radnicí, ve které herci z Naivního divadla za dobu konání festivalu odehráli „záchrannou misi“ celkem 39krát. Velkolepá podívaná pak čekala diváky v úterý večer, kdy na náměstí Dr. E. Beneše dokráčela sedm metrů vysoká a necelé dvě tuny vážící loutka Rytíře, který se následně za jásotu všech přihlížejících proměnil v Anděla. Závěrečnou tečku za festivalem učinila Tančírna Třešť se svým ORCHESTRojem. S festivalem jsou spojeny také dvě výstavy – Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek (Malá výstavní síň) a Dvě výročí (Galerie U Rytíře v podzemí liberecké radnice), které budou pokračovat po celou dobu divadelních prázdnin.

Festivalu se účastnili pozorovatelé a hosté z Belgie, Běloruska, Dánska, Francie, Kanady, Maďarska, Španělska, Německa, Polska, Slovenska, Slovinska, Švýcarska, Japonska, Mexika, USA, Jižní Koreje a České republiky, kteří zde zastupovali své umělecké instituce, mezinárodní festivaly, odborné časopisy i světovou loutkářskou organizaci UNIMA. V pátek 21. června se v Naivním divadle sešli zástupci tří významných loutkářských festivalů ze Severní a Střední Ameriky – Louisa Lapointe (Kanada), Miguel Gutierrez (Mexiko) a Blair Thomas (USA) – a představili festivalovým hostům své akce.

Divadlo Lampion Kladno – Myši patří do nebe

Odborná porota ve složení Simona Chalupová, Kateřina Lešková-Dolenská, Zdeněk A. Tichý, Tomáš Volkmer a Vratislav Šrámek udělila následující ocenění:

Čestná uznání Mateřinky 2019:

Čestné uznání berlínské dvojici Melanie Florschütz a Michael Döhnert za originální použití prvků absurdního divadla v inscenaci pro děti Svět je plný děr

Čestné uznání hudebnímu skladateli Waclawu Zimpelovi za zvukový design inscenace Džungle, Teatr Lalek Wroclaw

Ceny Mateřinky 2019:

Robertu Smolíkovi za výpravu inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Naivní divadlo Liberec

Ivo Sedláčkovi za zvukově-hudební plán inscenace Myši patří do nebe, Divadlo Lampion, Kladno

Filipu Homolovi, Adamu Kubištovi, Marku Sýkorovi a Antonínu Týmalovi za soustředěné a autentické herectví v inscenaci Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Naivní divadlo Liberec

Tomáši Procházkovi a Divadlu b za adaptaci a novou interpretaci klasického pohádkového příběhu v inscenaci iOtesánek, Divadlo b, Praha

Kamilu Bělohlávkovi a Filipu Homolovi za výtvarný koncept inscenace Žluté – modrá – zelený, Naivní divadlo Liberec

Richardu Fialovi a Pavlu Smolárikovi za civilní herecký výkon a jevištní souhru v inscenaci Moment!, Studio Damúza, Praha

Vítu Peřinovi za autorský vklad a dramaturgický koncept inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Naivní divadlo Liberec

Evě Burešové za herecký výkon v inscenaci Myši patří do nebe, Divadlo Lampion, Kladno

Karlu Van Ransbeeckovi za důvěru v magii barokní hudby, která v jeho inscenaci Zvídavost komunikuje s malými dětmi, Theater de Spiegel, Antverpy

Michaele Homolové za autorský podíl a režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!, Naivní divadlo Liberec.

Naivní divadlo Liberec – inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

Tisková zpráva ND