Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Firma Likto se bude u soudu domáhat omluvy pro poškozování dobrého jména od liberecké zastupitelky Pavlové

24. 09. 2019 | 11:41

Civilní žalobu pro poškozování dobrého jména podala na libereckou opoziční zastupitelku Marii Pavlovou (Změna pro Liberec) liberecká firma Likto, která se zabývá odlakováním. Zastupitelka usiluje o to, aby pro firmu platila přísnější pravidla kvůli vypouštěným emisím. Jednatel firmy René Chrastecký dnes ČTK řekl, že po zastupitelce požadují omluvu za šíření nepravd. Pavlová to označila za trapné.

spray-3349588 1280
Ilustrační foto

"Paní Pavlová není jako obyčejný člověk, ale vystupuje jako zastupitelka a v tom případě i jako veřejná osoba a nemůže plácat nějaké věci jako strejda v hospodě," uvedl Chrastecký. Pavlová postup firmy označila za trapný. "To není moje soukromá záležitost. Jednám na základě toho, že se občané obrátili na nás, na zastupitele," řekla ČTK.

Likto se zabývá termickým odlakováním nánosů barev a laků. Někteří obyvatelé si už více než rok stěžují na občasný nesnesitelný zápach a obavy mají i z toho, co ovzduší uniká. Pavlová se s kolegy ze Změny zapojila do snah, aby pro firmu platila přísnější pravidla. "Problém je v tom, že není možnost zpětné kontroly, co bylo v termických odlakovacích zařízeních likvidováno a nelze tedy zjistit, co způsobuje výskyt chemického zápachu v okolí," uvedla Pavlová.

Firma má povolení k provozu bez specifických emisních limitů. Její provozovna je v husté zástavbě na pomezí Vesce a Doubí. "Lidé, kteří žijí v těsné blízkosti této provozovny, si chodí stěžovat na všechny příslušné úřady na občas nesnesitelný zápach a kouř," uvedla za Změnu Zuzana Tachovská. Chrastecký považuje počínání zástupců Změny za snahu získat přízeň voličů. "V rámci předvolební kampaně tady (loni) proti nám rozjeli štvavou kampaň za účelem získání politických bodů. Víceméně tady vytvořili skupinu lidí, kteří na nás posílali kontroly, které ale nikdy nic závažného nezjistily," uvedl.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jen do letošního května provedla ve firmě 35 kontrol na ovzduší a sedm z hlediska ochrany odpadového hospodářství. Žádný přestupek sice inspekce nezjistila, iniciovala však u kraje, aby zpřísnil podmínky pro provoz. Řízení dosud není uzavřeno. Inspekce dostala od obyvatel i podnět, že továrna vypouští karcinogeny či větší množství těkavých organických látek. "Změřili jsme zdroj a jsem ráda, že se obava občanů nepotvrdila," řekla již dříve ředitelka libereckého inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová.

čtk