Geocaching je určený pro všechny věkové kategorie. Jen v krajském městě je více než dvě stě ukrytých kešek
Geocaching je vcelku mladá hra, která v sobě kloubí turistiku, stopování a částečně i sportovní složku. V podstatě jde o hledání ukryté schránky (cache) za pomoci využití GPS souřadnic. Vznik geocachingu se datuje k 1. květnu roku 2000, kdy na příkaz tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona byla odstraněna uměle přidaná odchylka z GPS signálu.
Pro běžné občany to znamenalo jediné. Signál GPS se zpřesnil na jednotky metrů. Popularita geocachingu od jeho vzniku pouze roste. V Čechách je aktivních geocacherů kolem dvaceti tisíc, počet cachí se také počítá na desetitisíce.
V samotném Liberci se ukrývá přes dvě stě schránek, které je možné nalézt. Vůbec první keška v libereckém okolí se jmenuje Ještěd, a jak název napovídá, je umístěná v okolí vysílače. Jednou z nejoblíbenějších, ale také nejnáročnějších na nalezení, je keška pojmenovaná mysterka Pavučinka.
Kdo by chtěl odkrýt, kde se tahle schránka nachází, musí počítat s celodenním výletem a výšlapem do náročného terénu. S sebou si přitom bude muset vzít lano nebo žebřík, aby se vůbec k téhle kešce dostal. Snazší k nalezení jsou kešky s názvy Liberecká nemocnice, Liberecká radnice, Liberec- starobinec a chorobinec nebo Kanálové poklopy.
Přidanou hodnotou bývá u geocachingu umístění schránek, které hledače přivedou na zajímavá místa, která nejsou tolik turisticky vyhledávaná. Zároveň bývá v popisu cache také spoustu zajímavých informací o daném místě a historii. V samotných keškách bývá zpravidla deník (logbook), do kterého nálezci mohou zapsat svoje jméno a datum nálezu. Většinou schránka obsahuje i předměty, které je možné si vzít s sebou, ale pouze pod podmínkou výměny za jiný předmět podobné hodnoty.
Geocachingovou trasu připravil také Liberecký kraj. Deset zajímavých turistických cílů spojuje jedno společné téma. Jde o místa, kde došlo v posledních letech k proměně díky evropským dotacím. Příjemnou procházkou se dají cache najít na rozhledně Heřmanice, stezce pro pěší okolo přehrady Fojtka, cyklostezce sv. Zdislavy nebo na Trojmezí.
Nejdůležitější informace o geocachingu na jednom místě najdete na českém serveru www.kesky.cz. Ten vznikl v roce 2015 a zpracovává veškerá témata, která vás ohledně hledání kešek zajímají, včetně nejvhodnějších mobilních aplikací a výbavy pro geocaching.
Geocaching přináší také kontroverzi a mnohdy i problémy. Samotní geocacheři bývají často kontrolováni policií pro podezření z protizákonných aktivit. Především ve Spojených státech se několikrát stalo, že byla samotná schránka zlikvidovaná pyrotechniky pro podezření z nastražené výbušniny. V Čechách došlo k jediné tragické události. V létě roku 2018 zaskočila čtveřici geocacherů přívalová povodeň v potrubí Motolského potoka v Praze. Dva mladíci při tragédii utonuli.
Někdy adrenalinové a málokdy nebezpečné hledání kešek má za cíl především ukázat atraktivní a neokoukaná místa, nebo upozornit na zajímavé informace, které by bylo dobré znát. Kešky jsou rozdělené podle obtížnosti a ještě předtím, než se vypravíte nějakou hledat, dozvíte se na stránkách a v popisech, co vás zhruba čeká a jak dlouho hledání bude trvat.
Po celém světě je v současné době přes tři miliony aktivních keší a šest milionů hráčů, kteří pravidelně kešky hledají. Připojit se může kdokoliv.
Text: lux, foto ze serveru geocaching.com