Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hejtman Martin Půta v úterý podal policii vysvětlení a poskytoval další součinnost

11. 04. 2024 | 11:31

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) v úterý podal policii vysvětlení a poskytoval další součinnost. Ve svém dnešním vystoupení před novináři konstatoval, že podepsal mlčenlivost. Podle informací, které dostal, a otázek, na něž odpovídal, podle něj toto vyšetřování nesouvisí s kauzou kolem veřejných zakázek na liberecké radnici.

hejtman API 6531
Archivní foto

A není to ani spojeno s firmami a osobami, které jsou teď veřejně zmiňovány, řekl novinářům liberecký hejtman.

"Jsem přesvědčený, že jsem postupoval jako hejtman správně, že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti. Předpokládám, že tím neporuším mlčenlivost, když řeknu, že jsem byl vyzván k vydání počítače a telefonu a policie potom upustila od provedení domovní prohlídky," doplnil Půta.

Kriminalisté v souvislosti s úterním zásahem v Liberci obvinili zatím ve dvou větvích kauzy sedm lidí, u dvou obviněných soud dnes rozhodne o případném umístění do vazby. Jedna větev se týká zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci a v další jde o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Třetí část kauzy spojené s radnicí v Liberci se podle soustavně unikajících informací týká Libereckého kraje. Státní zastupitelství zatím k tomu oficiálně nic neuvedlo, podle informací v éteru kriminalisté prošetřují podezření z korupce ohledně plánované výstavby krajské solární elektrárny v Ralsku na Českolipsku. Výstavbu solární elektrárny na letišti Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko kraj teprve plánuje. V největší variantě počítá s instalovaným výkonem téměř 104 megawattů, což podle odhadů přijde na tři miliardy korun.

Že se vyšetřování týkalo právě elektrárny Půta s odkazem na mlčenlivost nepotvrdil, informace ale nerozporoval. K projektu podle Půty aktuálně kraj vyhodnocuje předběžné tržní konzultace. "Neexistuje ani zadávací dokumentace, podle které by se ta elektrárna soutěžila, a v samosprávě ani nepadlo žádné rozhodnutí o tom, jakou z těch pravděpodobných možných cest půjdeme, protože to bude právě předmětem jednání o dokumentu, který uzavře předběžné tržní konzultace," dodal hejtman.

Náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové už ve středu uvedla, že k třetí větvi případu zatím nelze nic říci. "Probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace," dodala.

Liberecký hejtman Půta figuruje v korupční kauze spojené se dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, kterou se soudy zabývají od roku 2018. Krajský soud sice v květnu 2020 všech 12 obžalovaných lidí včetně Půty a také čtyři firmy osvobodil, vrchní soud ale verdikt zrušil. Kauzu tak od loňského června znovu projednává liberecký krajský soud. Metrostav, který je jednou z obžalovaných firem, uzavřel v lednu se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, kde se firma přiznala k uplacení hejtmana. Půta to ale zásadně odmítá.

čtk, lo

Dokument: Tiskové prohlášení hejtmana Martina Půty

Rád bych předešel spekulacím a spojení s libereckou kauzou. Otevřenost v komunikaci považuji za samozřejmou a férovou. Snažím se ji dvanáct let jako hejtman vždy dodržovat, proto chci i nyní informovat o událostech, které se staly tento týden.

V úterý 9. dubna jsem Policii České republiky podal vysvětlení a poskytoval další součinnost. Neznám obsah jiných skutečností, chci ale veřejně konstatovat, že se jejich dotazy a informace, které mi byly sděleny, nijak netýkají aktuální liberecké kauzy spojené s veřejnými zakázkami na městě a ani osob a firem, které jsou v této souvislosti veřejně zmiňovány.

Podepsal jsem závazek mlčenlivosti, který jsem stoprocentně splnil a dodržel. Ovšem z dotazu, který jsem včera odpoledne obdržel z redakce Náš Liberec a z jejího dnešního článku, je evidentní, že někdo slib mlčenlivosti nedodržel. Odpovědí bych porušil uloženou mlčenlivost, kterou jsem já a mí advokáti zachovali a nadále zachováme.

O situaci jsem dnes dopoledne informoval členy Rady Libereckého kraje.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje