Jablonecký výrobce sirupů Kitl dnes zahájil výrobu v rekonstruované Vratislavické kyselce

07. 04. 2021 | 15:26

Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl zahájil dnes po poledni výrobu v rekonstruované hale Vratislavické kyselky. Původní prostory firmy v bývalé prádelně v Jablonci nad Nisou byly už na hranici kapacity, což bylo zhruba milion lahví za rok. Nový areál umožňuje výrobu lépe zorganizovat a díky tomu bude možné ročně naplnit až desetinásobek, řekl dnes ČTK Podnikatel roku 2020 v Libereckém kraji a jednatel společnosti Kitl Jan Vokurka. I původní prostory v Jablonci si ale firma ponechá.

KyselkaVratMad
Foto: Mad

Prvním sirupem, který dnes ve Vratislavicích stáčeli, byl višňový. "Z první stáčky pošleme do každé z 55 mateřských škol v Liberci, Jablonci a Vratislavicích velké balení Višňového Syrobu Kitl, který je právě u dětí velmi oblíbený," řekla mluvčí společnosti Kateřina Fialová. Kitl už nabízí 11 druhů bylinných a ovocných Syrobů. Posledním v řadě byl Kitl Syrob Růžový květ vyrobený unikátní českou metodou přírodní konzervace růžovými silicemi, díky tomu se obejde zcela bez konzervantů.

Historie Vratislavické kyselky sahá do roku 1862, kdy pramen objevil náhodou Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek. Pramen pojmenovaný Rudolf byl o 32 let později uznán jako léčivý a ve Vratislavicích vznikly městské lázně. Zájem o léčebné kúry byl ale malý, a tak se objekty změnily v průmyslovou stáčírnu. Minerální voda se tam stáčela do roku 2008. O obnovení provozu se v minulosti pokusilo několik investorů, záměry ale zkrachovaly. Přes deset let byl areál prázdný a chátral. Vokurkovi trvalo čtyři roky, než kvůli složitým vlastnickým vztahům zdevastovaný provoz v roce 2018 získal.

Rekonstrukci areálu zahájila společnost v polovině roku 2019. Ve zdevastované hale vznikl nejprve moderní sklad a do druhé části teď namontovali technologii pro výrobu sirupů. Linku doplnila mimo jiné optická kontrola lahví, nový etiketovací stroj nebo hepa filtr. "Umožní to zlepšit a zvýšit výrobu," řekl Vokurka. Prostor je navíc připravený na to, aby v něm v budoucnu mohla být i druhá stáčecí linka na Vratislavickou kyselku. Dřív než za tři roky to ale podle Vokurky zřejmě nebude. "Čeká nás ještě spousta legislativních a technologických kroků, které musíme udělat, abychom vůbec mohli o té vodě uvažovat," poznamenal.

Jablonecká firma Kitl je ryze českou společností. Název odkazuje na legendárního doktora Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela. Působil v 18. století na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, kde proslul svými léčitelskými schopnostmi. Firma vyrábí od roku 2007, kdy uvedla na trh svůj první likér Kitl Šláftruňk. Dnes Kitl zaměstnává 30 lidí a 15 brigádníků, loni dodal na trh téměř milion lahví, o 21 procent víc než v roce 2019. Podobně rostly i tržby, které podle Vokurky dosáhly 83 milionů korun. Rekonstrukcí haly obnova areálu Vratislavické kyselky nekončí, v budoucnu plánuje Vokurka zrekonstruovat i takzvaný zámeček. "Musíme si na to ale nejprve vydělat," dodal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace