Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky divadlo preventivně označilo za pro děti do 12 let nevhodnou

20. 12. 2019 | 5:55

Poslední letošní novinkou libereckého divadla F. X. Šaldy bude Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky. V premiéře ji divadlo uvede dnes (20.12.2019), označilo ji jako nevhodnou pro děti do 12 let. Režisérka opery Linda Keprtová dnes novinářům řekla, že takové označení zvolili z preventivních důvodů.

"Příhody Lišky Bystroušky mohou být někým vnímané jako pohádka pro děti, prostě to klišé se tady vybudovalo za těch iks desítek let. A mělo by být jasné, aby rodič nebo prarodič byl trochu informován, že to opravdu není pohádka," uvedla Keprtová.Foto: Artur IrmaTato Janáčkova opera se na liberecké jeviště vrací po 16 letech. Podle Keprtové nabízí široké možnosti pojetí. "Protože ji můžeme pojmout jako pohádku, ale můžeme ji také pojmout jako podobenství o životě, podobenství o obyčejných věcech člověka," řekla. Právě tímto směrem se rozhodla jít. "Protože si myslím, že Příhody lišky Bystroušky jsou Janáčkovou bilanční operou, že v ní skryl mnohá tajemství ze svého života," dodala.Foto: Artur IrmaV hlavní roli lišky Bystroušky se objeví Livia Obručník Vénosová. Nečekala, že ji získá. "Každý mě viděl spíše v roli Lišáka a divil se, proč nezpívám Lišáka, když jsem tmavší soprán nebo inklinuji spíše k dramatickému sopránu. A liška Bystrouška je většinou interpretována lyričtějším hlasem," uvedla. Vedoucí opery Martin Doubravský ale za tímto rozhodnutím stojí. "Myslím si, že přinese nové obzory, nový pohled na vnímání tohoto díla," dodal.Foto: Artur IrmaLišáka bude představovat Alžběta Vomáčková, která s rolemi mužů už má několik zkušeností. "Neuvěřitelně mě to baví a obohacuje můj repertoár, protože mám dojem, že si můžu zahrát i jinačí postavy než jenom nějaké slečny nebo paní nebo mrchy. Tak mě baví hrát chlapy a hodně se inspiruji vždy, když koukám na pány, abych měla ten postoj nebo takové ty některé grimasy, abych to použila podobně jako kolegové na jevišti. Takže já si to nesmírně užívám," dodala. Foto: Artur IrmaVe velkém počtu se v opeře představí děti, z libereckého pěveckého sboru Severáček jich při každém uvedení bude zpívat a hrát 23 ve věku od deseti do 16 let.Foto: Artur Irmačtk