Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Knihovnička pro nevidomé děti se rozrostla o nový titul Dům doktora Fišera

06. 06. 2019 | 20:10

Dům doktora Fišera je novým titulem, o který se letos rozrostla knihovnička pro nevidomé děti. Dnes měla křest na Festivalu dětského čtenářství v Liberci. Tajemnou, napínavou a dobrodružnou knížku Petry Braunové převedly do zvukové podoby liberečtí školáci v rámci projektu Děti čtou nevidomým dětem. Je to už osmnáctá kniha, která tady vznikla, řekla ČTK vedoucí realizačního týmu Radka Vojáčková z dětského oddělení Krajské knihovny v Liberci.

kniha dsc 4390
Foto: MML

"Knížka je určena pro děti od třetí do sedmé třídy, má široké rozpětí. Takové knihy se vždy snažíme vybírat," řekla Vojáčková. O nahrávání knížky o podivínském doktoru Fišerovi, který žije v domě obehnaném plotem s ostnatým drátem a nikoho tam nepouští, byl mezi dětmi velký zájem. "Přihlásil se nám rekordní počet asi 300 dětí, to už bylo při konkurzu takřka neúnosné. Naštěstí ne všichni dorazili. Jsme za to ale vděční, protože pak je z čeho vybírat," doplnila Vojáčková.

Vydání zvukové knihy přijde podle Vojáčkové zhruba na 100.000 korun a na její vydání přispívají nadace i ministerstvo kultury. "Vyrábíme 250 kusů, které vlastně rozdáváme všem speciálním školám, zvukovým knihovnám, ale také těm, kdo projeví zájem a věnují se dětem s nějakým handicapem. Jsme rádi, když projeví zájem školy, které pracují s handicapovanými dětmi, ne jen zrakově postiženými, ale třeba i na vozíčku, protože těm se také knížka špatně drží," řekla Vojáčková.

Při výběru dává realizační tým přednost dětským knihám českých autorů. Výjimkou byla Matylda britského spisovatele Roalda Dahla vydaná v roce 2011. Zvukovou podobu dostaly v minulých letech například knihy Ivy Procházkové Pět minut před večeří, Únos domů nebo Uzly a pomeranče, Pohoršovna Daniely Fischerové nebo Školník Kulda od Jiřího Kahouna.

čtk