Krajská nemocnice Liberec zvedne s ohledem na růst běžných nákladů od října platy všem zaměstnancům o 15 procent

22. 09. 2022 | 11:45

Krajská nemocnice Liberec (KNL) s ohledem na růst běžných nákladů zvedne platy všem svým zaměstnancům od října a nebude čekat do ledna, kdy mzdy zpravidla zvyšovala. Základní mzda všem stoupne o 15 procent. Obvykle to bývalo o šest až osm procent, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář. Na navýšení mezd v nemocnici upozornila televize Nova. KNL zaměstnává ve svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantu zhruba 3000 lidí.

nemocnice operace (1)
Ilustrační foto

"Nemocnice pravidelně zvyšuje platy od ledna. Při vědomí toho, jak se vyvíjí ekonomika, jaké jsou dopady na zaměstnance, jaké jsou predikce růstu cen energií, tak vedení nemocnice rozhodlo o navýšení už od října a dozorčí rada v úterý toto rozhodnutí představenstva potvrdila. Zvedne se základní mzda všem zaměstnancům," řekl ČTK mluvčí KNL.

Na mzdy tak bude muset nemocnice vydat letos o 60 milionů korun více, příští rok o 280 milionů více. Podle Řičáře by se hospodaření největšího zdravotnického zařízení v Libereckém kraji nemělo ani přes tak výrazný nárůst nákladů dostat do ztráty. "Máme na to. Jednak jsme dostali nějaké vyúčtování ze zdravotních pojišťoven, čili ty peníze na mzdy nemocnice má. Navíc se počítá s tím, že zdravotní pojišťovny příští rok navýší úhrady, aby se mzdy mohly navýšit," uvedl.

Mzdy tvoří největší položku ve výdajích nemocnice. Loni hospodařila KNL podle výroční zprávy s více než pěti miliardami korun a mzdové náklady přesáhly 2,865 miliardy. Hospodaření KNL skončilo v zisku 66 milionů korun.

Příští rok se bude muset KNL vyrovnat i s několikanásobným nárůstem nákladů za energie, dodavatele na plyn ani elektřinu zatím vybraného nemá. "My počítáme, že dohromady za elektřinu a plyn by to mělo být 140 až 150 milionů korun, nyní platíme ročně 40 až 50 milionů korun," dodal Řičář.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace