Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec by za dva měsíce měl znát novou podobu Tržního náměstí, napřímo oslovil tři architektonické kanceláře

04. 10. 2019 | 15:35

AKTUALIZOVÁNO: Liberec by za dva měsíce měl vědět, jakou změnu do budoucna dozná podoba Tržního náměstí u plaveckého stadionu. Vypsal kvůli tomu urbanisticko-architektonickou soutěž. Primátor Jaroslav Zámečník (SLK) novinářům řekl, že napřímo oslovili tři architektonické kanceláře, které se něčím takovým v minulosti už zabývaly.

LBTRžníNámwwwseznam-autobusucz
ilustrační foto

Město Liberec osloví tři projekční, architektonické kanceláře:

*CHVOJKA / architekt, Mohylová 892/24, 312 00 Plzeň

*OV ARCHITEKTI s.r.o., Badeniho 29/5, 16000 Praha 6

*KNESL KYNČL ARCHITEKTI s.r.o., Šumavská 416/15, Ponava, 602 00 Brno

Zdroj: MML

"Potřebujeme to z toho důvodu, že se v současnosti projektuje Nová Pastýřská. Ta bude vyústěna do Tržního náměstí a doprava bude proudit přes Tržní náměstí do ulice Durychovy," uvedl. Nová dopravní tepna, takzvaná Nová Pastýřská, by měla zklidnit dopravu kolem radnice a odlehčit jedné z nevytíženějších křižovatek v Liberci, která je na Šaldově náměstí. Výstavbu nové komunikace i úpravy Tržního náměstí by podle primátora chtělo město zahájit v roce 2021.

Na Tržním náměstí ve tvaru trojúhelníku je městský plavecký stadion, rockový klub, obytné domy, restaurace a vede z něj cesta k výstavišti, parku, kasárnám, několika školám či obchodnímu domu. Zámečník uvedl, že návrhy architektů by měly řešit jak vzhled náměstí, tak i návaznost na dopravu a bývalý areál výstaviště.

Místní by si přáli mít na náměstí vzrostlé stromy, prostor pro děti, klidové zóny, funkční vodní prvek a jen menší plochu pro parkování. Dnes slouží náměstí převážně jako parkoviště. Místní požadují i kultivaci prostoru s popelnicemi, bezpečnější přecházení silnice a odstranění zákoutí, kde pobývají bezdomovci. Zároveň odmítají výstavbu protihlukových stěn jako řešení nadměrného hluku, které způsobí zvýšená doprava po dostavění Nové Pastýřské. Bez protihlukových stěn se musejí ve svých návrzích obejít i oslovení architekti. Své návrhy budou prezentovat 5. prosince.

čtk