Liberec chce za pomoci semaforů zlepšit průjezdnost kolem terminálu MHD v dolním centru města

10. 09. 2021 | 14:19

Liberec umístí semafory do tři ulic v dolním centru města, kde je obchodní centrum Forum a autobusový terminál MHD. Slibuje si od toho zvýšení bezpečnosti pro chodce i zlepšení průjezdnosti. Úpravy téměř za šest milionů korun by se podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) měly udělat ještě letos, pokud nenastanou komplikace s dodávkou semaforů či jejich částí.

LiBerec fugnerka mad pros18 04
Foto: Mad

Okolo terminálu MHD denně projede kolem 12.000 vozidel. Podle Šolce se tam často tvoří kolony a vznikají konflikty mezi řidiči a chodci, kteří přecházejí silnici. Mezi nejhorší patří křižovatka u Anenského domu, kde se mísí pěší, tramvajová, autobusová a automobilová doprava. Podle Šolce si město dalo zpracovat matematický model, který jim ukázal, že přidání semaforů by mělo situaci zlepšit. "Máme spočítáno, že toto dopravní opatření nejenže přispěje k bezpečnosti chodců, ale zároveň zprůchodní o 30 procent lépe tu křižovatku," uvedl Šolc.

Nové semafory přibudou nejen v ulicích Na Pláni a Lipová u Anenského domu, ale také v Blažkově ulici mezi parkovacím domem a Forem. Také tam se tvoří zácpy a dochází ke konfliktním situacím. I proto jsou ve školním roce při ranní špičce u přechodů v těchto ulicích strážníci a pomáhají s řízením dopravy. "Umístěním semaforů pak můžeme strážníky využít na jiných potřebných místech a nechat režim dopravy řídit systémem," dodal Šolc.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace